Formülsüz fen eğitimi: Basit makineler örneği
Science education without formula: The example of simple machines
  1. Tez No: 728555
  2. Yazar: YUSUF ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT BAYRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Araştırmanın amacı, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin matematiksel ifade türeterek basit makineler konusuna ait problemleri çözme yöntemi kullanmalarının başarıları üzerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada ön-test son-test deney-kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Adıyaman ilinin Çelikhan ilçesi Yeşiltepe Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen basit makineler başarı testi (BMBT) kullanılmıştır. Kontrol grubunda 5E modeli uygulanırken, deney grubunda keşfetme basamağında Tasarım Temelli Fen Eğitimi (TTFE) kapsamında tasarlanan araçlardan yola çıkarak ölçümler yapıp veriler elde ederek matematiksel ifade türetmeleri istenmiştir. Değerlendirme aşamasında BMBT her iki gruba son test ve dört hafta geçtikten sonra kalıcılık testi olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to investigate the effect of middle school 8th grade students' use of a method of solving problems related to the subject of simple machines by deriving mathematical expressions on their success. In the research, a quasiexperimental design with pre-test post-test experiment-control group was used. The participants of the research are 8th grade students of Yeşiltepe Secondary School in Çelikhan district of Adıyaman province in the 2020-2021 academic year. Simple machines achievement test (SMAT) developed by the researcher was used as a data collection tool. While the 5E model was applied in the control group, they were asked to derive mathematical expressions by making measurements and obtaining data based on the tools designed within the scope of Design Based Science Education (TTFE) in the exploration step in the experimental group. During the evaluation phase, BMBT was applied to both groups as a post-test and, after four weeks, as a retention test.