Barok dönem müziğinin stil özellikleri ve Johann Sebastıan Bach'ın 'BWV 1017 Do Minör Keman- Harpsichord' Sonatının incelenmesi ve günümüzde yorumlanması
The style characteristics of Baroque music and the investigation and interpretation of Johann Sebastian Bach's 'BWV 1017 Do Minor Violin-Harpsichord' Sonata
- Tez No: 848221
- Danışmanlar: PROF. EBRU KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Günümüzde Barok müziğin nasıl çalınması gerektiği ve Barok Dönem'in günümüz müzik tarzlarını etkileyip etkilemediği halen tartışılan bir konudur. Özellikle J.S.Bach'ın keman eserlerine bakıldığında, Romantik Dönem eser yorumuna oldukça yakın ve gereğinden fazla uygulanan vibrato tekniği ile eserde tam tersi bir müzikal ifadeyi ortaya çıkarmaktadır. Eserlerinin yorumlanması konusunda en fazla görüş ayrılığının yaşandığı büyük bir besteci olan Bach'ın, günümüzde yorumlanması bu açılardan oldukça önemlidir. Bir Barok eserini yorumlamadan önce, o eserin dönem özellikleri incelenerek yorumlama yapılmalıdır. Bu çalışma da nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, J.S.Bach'ın Do minör Keman –Harpsichord Sonatı ele alınarak, form ve müzikal açıdan incelenmiştir. Bu çalışmada, Bach'ın bu sonatı ile barok yapıdan uzaklaşarak Klasik Dönem bestecilerine öncü olduğu yenilikçi yapı ortaya konulmuş ve icracıların eser hakkında daha doğru yorumlama konusunda bilgi sahibi olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, how Baroque music should be played and whether the Baroque Period influenced today's musical styles is still a matter of debate. Especially when we look at J.S.Bach's violin works, the vibrato technique, which is very close to the Romantic Period's interpretation of the work and applied more than necessary, reveals the opposite musical expression in the work. The interpretation of Bach, a great composer with the most disagreements about the interpretation of his works, is very important in this respect. Before interpreting a Baroque work, the interpretation should be made by examining the period characteristics of that work. In this study, qualitative research method was used and J.S.Bach's Violin - Harpsichord Sonata in C minor was analyzed in terms of form and musical aspects. In this study, the innovative structure that Bach pioneered to the composers of the Classical Period by moving away from the baroque structure with this sonata was revealed and it was aimed that the performers would have information about the work for more accurate interpretation.