Siroz hastalarında non-invazif karaciğer fibrozis indeksleri ile siroz evreleme yöntemleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between non-invasive liver fibrosis indexes and prognostic models in patients with cirrhosis
  1. Tez No: 728568
  2. Yazar: EDA KARAKULLUKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Siroz tanılı hastalarda, prognoz göstergeleri olan Child-Pugh ve Model for end-stage liver disease (MELD) skorlama modellerinin, non-invazif fibrozis indeksleri ile aralarındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin İç Hastalıkları Servisleri'ne, 2017-2021 yılları arasında yatırılan siroz tanılı 213 hasta dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre çalışmaya dahil edildi. Hasta dosyalarındaki şikayetler, klinik bulgular, laboratuvar, radyolojik ve endoskopik bulgular incelendi. Siroz tanısı klinik ve laboratuar özelliklere ve ultrasonografi bulgularına göre konuldu. Hastaların acil servise başvurdukları gün çalışılan ilk kan tetkikleri değerlendirmeye alındı. Ayrıca hastaların demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları ve siroz etiyolojik faktörleri kaydedildi. Her bir hasta için Child-Pugh ve MELD skorları ile non-invazif indeksler formül uygulamaları ile hesaplandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 60,0 ± 13,5 (19-90) yıl ve 136'sı erkek idi. Hastalarda en sık siroz etiyolojileri sırasıyla kriptojenik %40,4, hepatit B virüsü (HBV) %22,5, alkolizm %16,9, hepatit C virüsü (HCV) %8 ve non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) %5,2 idi. Child-Pugh skorlamasına göre değerlendirildiklerinde, hastaların %20,7'si (n=44) evre A, %51,6'sı (n=110) evre B, %27,7'si (n=59) evre C idi. Hastaların median MELD skoru 12 idi (6-25 aralığında). Hastaların %26,3'ünde (n=56) MELD skoru 15'in üzerindeydi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to examine the relationship between Child-Pugh, MELD scoring models, which are prognostic indicators, and non-invasive fibrosis indexes in patients with cirrhosis. Materials and Methods: 213 patients with cirrhosis who had admitted to the internal medicine inpatient clinics of Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital of The University of Health Sciences, from 2017 to 2021 were included in the study according to the inclusion and exclusion criteria. Complaints, clinical findings, laboratory test results, radiological and endoscopic findings in the patient files were investigated and recorded. The diagnosis of cirrhosis was made based on clinical features, laboratory test results and ultrasonography findings. The first blood tests, performed on the day the patients applied to the emergency department, were evaluated. In addition, demographic characteristics of the patients, comorbidities and etiological factors of cirrhosis were recorded. Child-Pugh and MELD scores and non-invasive indexes were calculated for each patient by formula applications. Results: The mean age of the patients was 60.0 ± 13.5 (19-90) years, and 136 of them were male. The most common etiologies of cirrhosis in the patients were cryptogenic 40.4%, hepatitis B virüs (HBV) 22.5%, alcoholism 16.9%, hepatitis C virüs (HCV) 8% and non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) 5.2%, respectively. When evaluated according to Child-Pugh scoring, 20.7% (n=44) of the patients were stage A, 51.6% (n=110) were stage B, and 27.7% (n=59) were stage C. The median MELD score was 12 (range 6-25) and above 15 in 26.3% (n=56) of the patients.