Kanser hastalarının gereksinimlerine bütüncül yaklaşım
Holistic approach to the needs of cancer patients
  1. Tez No: 728577
  2. Yazar: FERDA UÇKUN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÖK BALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Kanser tüm dünyada ve ülkemizde insidansı giderek artan kronik bir hastalıktır. Hastalık süreci boyunca hastaların çeşitli gereksinimleri olmakta ve hastaneye başvurmaktadırlar. Bu süreçte hastaların sorunlarına bütüncül yaklaşım önemlidir. Karşılanmamış gereksinimlerin hastaların tedaviye uyumunu azalttığı, fiziksel ve psikolojik morbiditelere yol açabildiği bildirilmiştir. Bizim çalışmamızda farklı kanser türlerinde ve evrelerindeki hastalara bütüncül bir açıdan yaklaşıp gereksinimlerini gözden geçirmek amaçlanmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlarla sağlık çalışanlarının kanser hastalarının gereksinimlerine karşı farkındalığını arttırma ve böylece hastaların distres düzeylerini azaltma konusunda yapılabilecek çalışmalara katkıda bulunma şansımız olabilecektir. Gereç ve Yöntem: SBÜ İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji polikliniklerinde Şubat-Mart 2020 tarihleri arasında kanser tanısı almış 173 hasta çalışmaya alındı. Sosyodemografik bilgiler ve James Destekleyici Bakım Gereksinimlerini Belirleme Ölçeğini içeren anket formu yüz yüze anket yöntemi ile gerçekleştirildi. Gruplar arasındaki farklılıklar numerik değişkenler Mann Whitney u ve Kruskallwalllis, kategorik değişkenler ki-kare testi ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza 109'u (%63,01) kadın, 64'ü (%36,99) erkek olmak üzere toplam 173 hasta katılmıştır. Hastalarımızın toplam puanı 144 olan James destekleyici bakım gereksinimleri ölçeğinden aldığı puan ortalaması 36,13 bulunmuştur. Kadınların sağlık bakımı ile ilgili sorunlar ve bilişsel sorunlar harici bölümlerin hepsinde gereksinimlerinin istatistiksel anlamlı olarak erkeklerden yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cancer is a chronic disease with an increasing incidence all over the world and in our country. During the disease process, patients have various needs and apply to the hospital. In this process, a holistic approach to the problems of patients is important. It has been reported that unmet needs can reduce patients' adherence to treatment and lead to physical and psychological morbidities. In our study, it was aimed to approach patients with different cancer types and stages from a holistic perspective and review their needs. With the results we have obtained, we will have a chance to contribute to the studies that can be done to increase the awareness of the healthcare professionals about the needs of cancer patients and thus to reduce the distress levels of the patients. Materials (Patients) and Methods: 173 patients diagnosed with cancer in the Medical Oncology outpatient clinics of SBU Izmir Tepecik Training and Research Hospital between February and March 2020 were included in the study. A questionnaire including sociodemographic information and the James Supportive Care Screening was administered by face-to-face survey method. Differences between groups were analyzed by numerical variables Mann Whitney and Kruskallwalllis, and categorical variables by chi-square test. Results: A total of 173 patients, 109 (63.01%) female and 64 (36.99%) male, participated in our study. The mean score of our patients on the James supportive care needs scale was found to be 36.13, with a total score of 144. It was determined that the needs of women were statistically significantly higher than men in all departments except health care-related problems and cognitive problems.