İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatörü olan hastalarda sağ ventrikül leadi ölçüm parametrelerinin cihaz şok tedavisi, hospitalizasyon ve kalp yetersizliği nedenli kötüleşmeyle olan ilişkisi
Association of right ventricular lead measurement parameters with device shock therapy, hospitalization, and worsening from HEART failure in patients with implantable cardioverter defibrillator
  1. Tez No: 728588
  2. Yazar: MÜZEYYEN SİMAY KARAKULLUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENGİ UMUT ÇELİKYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç:İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatörü olan hastalarda R dalga ölçümü ilehospitalizasyon, cihaz şoklaması ve hastaların semptomlarıylailişkisini değerlendirmekti. Metod ve yöntem:11.10.2011 - 16.07.2021 tarihleri arasında İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatör(İCD) implantasyonu yapılmış olan ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğine kontrol ya da hospitalizasyon sebebiyle gelen İCD'li hastalar çalışmamıza alındı.Hastalarapil kontrolu yapıldı.R dalga ölçümleri ve diğer pil ölçüm değerleri kayıt altına alındı.Hastalardan anamnez ve fizik muayene ile son 6 aydaki kalp yetmezliği nedeniylehospitalizasyon, İCD şoklaması,dispne,ödem ve NYHA sınıflamaları elde edildi.Pil ölçüm verilerinin bu parametreler ile ilişki gösterip göstermediği değerlendirildi.Hospitalizasyon ya da İCD şoklaması olması primer sonlanım noktası olarak kabul edildi.Diğer parametreler sekonder sonlanım noktası olarak kabul edildi.R dalgası 5 mV altı ve üstü olarak kategorize edildi. Bulgular: Hospitalizasyon tek başına R dalga voltajına göre ilişkisi incelendiğinde anlamlı olmaya yakındır(p=0.06).Ancak İCD şoklaması tek başına R dalga voltajı ile ilişkisi incelendiğinde anlamsızdır(p=0.77).Primer sonlanım noktası ile R dalga voltajı ilişkisi incelendiğinde anlamlı bir ilişki yoktu(p=0,268).
Özet (Çeviri)
AİM:Our objective wasevaluation of relation between R wave that is one of the İmplantable Cardioverter Defibrillatör(İCD) measurements,and patients's hospitalization,device shocks and symptoms. METHOD:Patients were implanted İCD between 11.10.2011 - 16.07.2021 dates and admits Kocaeli University Medicine Faculty Cardiology clinics for control or hospitalization.İCD control was performed to patients. R wave and other İCD measurement were recorded.With anamnesis and physical examination last 6 mounts hospitalization due toheart failure and İCD shocks,dyspnea and oedema conditions and NYHA classes parameters were obtained.We researched relation of İCD measurements and these parameters.One of the hospitalization or İCD shocks were accepted as primary end point. Other parameters were accepted as secondary end points.R wave categorized as belove or above 5 mV.