Nükleer adli bilimler için ulusal altyapının geliştirilmesine yönelik değerlendirme
Assessment for development of national infrastructure for nuclear forensics
  1. Tez No: 728622
  2. Yazar: İDRİS ARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRDAL GÖKERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Metalurji Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Chemistry, Metallurgical Engineering, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: KBRN-P Savunma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
TÜRKÇE ÖZ Nükleer Adli Bilimler İçin Ulusal Altyapının Geliştirilmesine Yönelik Değerlendirme İdris ARI Milli Savunma Üniversitesi, Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü Ankara, Mayıs 2022 Yeni bir bilim olarak ortaya çıkan Nükleer adli bilim, tanımı, kapsamı, uygulama esasları başta olmak üzere tüm unsurları ile tez kapsamında ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışma yapılırken özellikle örnek ülke ve uluslararası kuruluşların yapmış oldukları çalışmalar ve açık kaynak üzerinden yapılan literatür taraması sonucunda tespit edilen makale, dergi ve kitap gibi yayınlardan istifade edilmiştir. Yetkin bir nükleer adli bilimin tesis edilmesi ve bilimin esaslarının uygulanabilmesi için gerekli olan hususlar tespit edildikten sonra bölüm bölüm ele alınarak, konular uluslararası, ulusal ve örnek ülke uygulamaları penceresinden değerlendirilmiştir. Bu kapsamda tezin birinci bölümünde nükleer adli bilimin, bilinenin aksine daha eski yıllara dayandığının anlaşılabilmesi için kısaca tarihçesinden ve bazı kavramsal terimlerden bahsedilmiştir. İkinci bölümünde, tesis edilmesi gereken yasal mevzuat ile bir nükleer emniyet olayı meydana geldiğinde uygulanacak müdahale planları kısaca ele alınmıştır. Üçüncü bölümünde, nükleer adli bilim inceleme/analiz sürecini oluşturan dört basamaktan bahsedilmiştir. Dördüncü ve beşinci bölümlerde sırasıyla, nükleer adli bilim uygulamaları için ihtiyaç duyulan örnek bir ulusal nükleer adli bilim laboratuvarı ve nükleer adli bilim kütüphanesi nasıl olması gerektiği irdelenmiştir. Son olarak tezin altıncı ve sonuç bölümünde, ulusal alt yapının geliştirilmesine yönelik önemli görülen tavsiyeler sıralanmıştır. Tezin nükleer adli bilimler kapsamında ülkemizde ilk yapılan tez çalışması olması itibari ile özel önem arz ettiği söylenebilir. Anahtar Sözcükler : Nükleer Adli Bilimler, Nükleer Adli Bilim Laboratuvarı, Nükleer Adli Bilim Kütüphanesi, Nükleer Adli İnceleme, Radyolojik Olay Yeri Yönetimi
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZ (ABSTRACT) Evaluation of Development of National Infrastructure for Nuclear Forensics İdris ARI Turkish National Defense University, Alparslan Defense Sciences and National Security Institute Ankara, May 2022 Nuclear forensics, which emerged as a new science, has been tried to be discussed within the scope of the thesis with all its elements, including especially its definition, scope and application principles. Publications such as articles, journals and books that were identified as a result of the literature review made on open source and especially the studies of exemplary countries and international organizations has been used during study. After the necessary issues for establishment of competent nuclear forensics and application of the principles of science have been determined, the issues were evaluated, chapter by chapter, from the perspective of international, national and exemplary country practices. In this context, contrary to what is known, in order to understand that it dates back to earlier years, nuclear forensics's history and some conceptual terms are briefly mentioned in the first part of the thesis. In the second part, the legislation that needs to be established and the response plans to be implemented in the event of a nuclear event are briefly discussed. In the third part, the four steps of the nuclear forensics examination/analysis process are mentioned. In the fourth and fifth chapters, respectively, It is discussed how an exemplary national nuclear forensics laboratory and nuclear forensics library for nuclear forensics applications shoulde be. Finally, in the sixth and conclusion part of the thesis, important suggestions for the development of national infrastructure are listed as an exemplary action plan. We can say that the thesis bear a special importance because it is the first thesis in our country within the scope of nuclear forensics. Keywords : Nükleer Adli Bilimler, Nükleer Adli Bilim Laboratuvarı, Nükleer Adli Bilim Kütüphanesi, Nükleer Adli İnceleme, Radyolojik Olay Yeri Yönetimi