Akademik mükemmeliyetçilik ve ebeveyn tutumu ile okul tükenmişliği arasındaki ilişkide azim, akademik öz-yeterlik ve yılmazlığın çoklu aracılığı: Boylamsal bir çalışma
Multiple mediation of grit, academic self-efficacy and resilience in the relationship between academic perfectionism and parental attitudes and school burnout: A longiutudinal study
  1. Tez No: 728623
  2. Yazar: SERKAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM PEKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu araştırmanın iki farklı amacı bulunmaktadır. Araştırma amaçlarından ilki, üniversite öğrencilerinde akademik mükemmeliyetçilik ve ebeveyn tutumu ile okul tükenmişliği arasındaki ilişkide azim, akademik öz-yeterlik ve yılmazlığın çoklu aracılığını ortaya çıkarmaktır. İkinci amaç ise akademik öz-yeterlik, azim ve akademik yılmazlık yoluyla akademik mükemmeliyetçilik ve helikopter ebeveyn tutumunun okul tükenmişliği üzerindeki boylamsal etkilerini ortaya çıkarmaktır. Yöntem: Araştırmada bağımsız değişkenlerin okul tükenmişliğine olan etkisini belirlemek için, Hayes'in sıralı aracılık modellerinde 80 numaralı modeli kullandık. Tasarlanan model çalışmasına hangi fakültelerdeki öğrencilerin katılacağını belirlemek için random örnekleme yöntemi uygulandı. Random yöntemiyle 8 fakülte belirlenmiştir. Örneklem büyüklüğünü ve gücünü belirlemek için G*Power 3.1 programı kullanılmıştır. Bu bağlamda, 952 öğrenciyle model-80'e ait bulgular elde edilmiştir. Son olarak nispeten boylamsal modele göre tasarlanan çalışma ise sıralı aracılık modelindeki birinci uygulamaya katılan 481 lisans öğrencisi ile yürütülmüştür. Bulgular: Akademik mükemmeliyetçilik ve helikopter ebeveyn tutumu ile okul tükenmişliği arasındaki ilişkide akademik öz-yeterlik, azim ve akademik yılmazlığın aracılık etkisi olduğu doğrulanmıştır. Ayrıca akademik öz-yeterlik, azim ve akademik yılmazlık yoluyla akademik mükemmeliyetçilik ve helikopter ebeveyn tutumunun okul tükenmişliği üzerindeki boylamsal etkileri olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuçlar: Araştırma sonucunda uluslararası literatürde yaygın olarak kullanılan ARS-30, Türkiye'de ilgili literatüre kazandırılmıştır. Bununla birlikte bir model üzerinden ve teorik dayanak gösterilerek akademik öz-yeterlik, azim ve akademik yılmazlığın okul tükenmişliğini azaltmada etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Ek olarak, nispeten göreceli bir süreç içerisinde akademik öz-yeterlik, azim ve akademik yılmazlık yoluyla akademik mükemmeliyetçilik ve helikopter ebeveyn tutumunun okul tükenmişliği üzerindeki boylamsal etkileri belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Purpose: This research has two different aims. The first of the research aims is to reveal the multiple mediation of grit, academic self-efficacy and resilience in the relationship between academic perfectionism and parental attitude and school burnout in university students. The second aim is to reveal the longitudinal effects of academic perfectionism and helicopter parenting attitude on school burnout through academic self-efficacy, grit and academic resilience. Method: In the study, the effect of independent variables on school burnout was tested using the model number 80 in Hayes' sequential mediation models. Random sampling method was used to determine which faculties students would participate in the designed model study. 8 faculties were determined by random method. G*Power 3.1 program was used to determine the sample size and power. In this context, findings of model-80 were obtained with 952 students. Finally, the study, which was designed according to the relatively longitudinal model, was conducted with 481 undergraduate students who participated in the first application of the sequential mediation model. Findings: It has been confirmed that academic self-efficacy, grit and academic resilience have a mediating effect on the relationship between academic perfectionism and helicopter parenting attitude and school burnout. In addition, academic perfectionism and helicopter parenting attitudes through academic self-efficacy, grit and academic resilience were found to have longitudinal effects on school burnout. Conclusions: As a result of the research, ARS-30, which is widely used in the international literature, has been brought to the relevant literature in Turkey. However, it was revealed that academic self-efficacy, perseverance and academic resilience had an effect on reducing school burnout through a model and showing a theoretical basis. In addition, the longitudinal effects of academic perfectionism and helicopter parenting attitude on school burnout were determined through academic self-efficacy, grit and academic resilience in a relatively period of time.