Sağlıklı kadınlarda manuel lenf drenajının otonomik fonksiyonlar ve ağrı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of manual lymph drainage on autonomic functions and pain in healthy women
  1. Tez No: 728624
  2. Yazar: HÜMEYRA KİLOATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM IŞINTAŞ ARIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Manuel lenf drenajı, kompleks boşaltıcı fizyoterapinin bir parçası olarak sıklıkla lenfödem tedavisinde kullanılır. Kardiyovasküler sistem, otonom sinir sistemi ve ağrı üzerine etkilerinden dolayı farklı hastalıklarda kullanımıyla ilgili çalışmalar sıklıkla yapılmaktadır. Ancak bu etkiler hala net bir şekilde tanımlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışmanın amacı sağlıklı kadınlarda manuel lenf drenajının otonomik fonksiyonlar ve ağrı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 40 sağlıklı kadın dahil edildi. Tek kör randomize kontrollü olarak planlanan çalışmada katılımcılar manuel lenf drenajı (MLD), sham MLD ve kontrol grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Katılımcıların demografik bilgileri, kan basıncı, kalp hızı değişkenliği, ağrı eşiği ve toleransı değerlendirildikten sonra soğuk basınç testi uygulandı. Testten hemen sonra kan basıncı, kalp hızı değişkenliği, test sonrası hissedilen ağrı şiddeti, ağrı eşiği ve toleransı değerlendirildi. MLD grubuna kısa boyun, abdominal, lenf nodüllerinin uyarılması ve sağ kolu kapsayan MLD, sham MLD grubuna ise sham bir protokol uygulandı. Kontrol grubundan ise 10 dakika sırt üstü uzanmaları istendi. Uygulama sonrası kan basıncı, kalp hızı değişkenliği, hissedilen ağrı şiddeti, ağrı eşiği ve toleransı tekrar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Manual lymph drainage is often used in the treatment of lymphedema as part of complex decongestive physiotherapy. However, due to its effects on the cardiovascular system, autonomic nervous system and pain, studies are being conducted on its use in different diseases. However, these effects are still not clearly defined. Therefore, the aim of this study is to examine the effects of manual lymph drainage on autonomic functions and pain in healthy women. Materials and Methods: Forty healthy women who met the inclusion criteria were included in the study. In the single-blind randomized controlled study, the participants were divided into 3 groups as manual lymph drainage (MLD), sham MLD and control group. After evaluating the demographic information, blood pressure, heart rate variability, pain threshold and tolerance of the participants, the cold pressure test was applied. Immediately after the test, blood pressure, heart rate variability, post-test pain intensity, pain threshold and tolerance were evaluated. The MLD group received short neck, abdominal, lymph node stimulation and right arm MLD applications. A sham protocol was applied to the sham MLD group. The control group was asked to lie on their back for 10 minutes. After the application, blood pressure, heart rate variability, perceived pain intensity, pain threshold and tolerance were re-evaluated.