Isı pompalı ısı geri kazanım cihazının modellemesi ve simülasyonu
Heat pump heat recovery system modeling and simulation
- Tez No: 728645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TURHAN ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Enerji, Makine Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tezde ısı pompalı ısı geri kazanım cihazının direkt genleşmeli termodinamik çevrim simülasyon yazılımı yapılmıştır. Çalışma simülasyonunun yapılabilmesi için ilk olarak bir ısı pompasında bulunan temel, kütle ve enerji eşitliğinin kurulmasını sağlayan 4 elemanın, yani kompresör, yoğuşturucu, buharlaştırıcı ve genleşme valfinin matematiksel modellemesi incelenmiştir. Sisteme eklenebilecek olan rotor tipli ısı geri kazanım elemanının da matematiksel modellemesi yapılmıştır. Isı pompalarının kütle ve enerji eşitliğinde optimum denklem çözümü için algoritma oluşturulmuştur. Algoritmanın çözümünde matematiksel ve istatiksel olarak lineer olmayan denklem çözüm metotları incelenmiş ve kullanılmıştır. Simülasyon programı Java programlama dilinde yazılmıştır. Simülasyon sonuçları Friterm, Heatex, CoolSelector ve Solkane isimli HVAC piyasasında kullanılan güvenilir programlardan alınan sonuçlarla karşılaştırılıp doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, direct expansion thermodynamic cycle simulation software of heat pump heat recovery device is made. In order to simulate the operation, first of all, the mathematical modeling of the four elements, namely the compressor, condenser, evaporator and expansion valve, in a heat pump, which provides the foundation, mass and energy equality, was examined. The mathematical modeling of the rotor type heat recovery element, which can be added to the system, has also been made. An algorithm has been created for the optimum equation solution in the mass and energy equation of heat pumps. In the solution of the algorithm, mathematical and statistically non-linear equation solution methods were examined and used.The simulation program is written in Java programming language. The simulation results were compared and verified with the results obtained from reliable programs used in the HVAC market named Friterm, Heatex, CoolSelector and Solkane.