Tıbbi sosyal hizmet uzmanlarının tükenmişlik düzeyleri
Burnout levels of medical social workers
- Tez No: 728699
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, hastane çalışanlarının tükenmişlik düzeylerini belirlemek ve çalışanların demografik değişkenlerine göre tükenmişlik düzeylerinde farklılık olup olmadığını açıklamaktır. Çalışmada çalışanların tükenmişlik düzeylerini ölçmek için Maslach ve Jackson (1986) tarafından geliştirilen ve Ergin (1992) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan“Maslach Tükenmişlik Envanteri”kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Tıbbi Sosyal Hizmet Uzmanları oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında; literatür ışığında hazırlanan katılımcı bilgi formu ile tükenmişlik düzeylerini belirleyen Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmış olup, verilerin analizinde SPSS 16.0 paket programı kullanılmıştır. Bu çalışmadasosyal hizmet tanımı, tıbbi sosyal hizmet tanımı, tükenmişliğin tanımı, boyutları ve aşamaları ele alınmıştır, devamında tükenmişliği etkileyen faktörler ve tükenmişlik modelleri, tükenmişliğin etkileri, sonuçları ve önlenmesi ve tıbbi sosyal hizmeti uzmanlarının tükenmişlik düzeylerinin değerlendirilmesi konuları yer almaktadır. Araştırmanın veri analizi bölümünde duygusal tükenme puanı, duyarsızlaşma puanı, düşük kişisel başarı hissi puanı ve tükenmişlik genel puan ortalamaları ile demografik özelliklerin ilişkisi açıklanmıştır.Araştırmaya katılan Tıbbi Sosyal Hizmet Uzmanlarının tükenmişlik düzeylerinin ortalamaları şu şekildedir. Duygusal tükenme boyutu 41.68duyarsızlaşma boyutu 25.13kişisel başarısızlıkboyutu 29.39 bulunmuştur. Cinsiyet ile tükenmişlik düzeyi arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p= 0.268>0.050). Eğitim düzeyi ile duygusal tükenme alt boyutunda anlamlı bir farklılık vardır (p=0.000
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the burnout levels of hospital employeesand to explain whether there is a difference in burnout levels according to demographic variables. In this study,“Maslach Burnout Inventory”which was developed by Maslach and Jackson (1986) and adapted to Turkish by Ergin (1992) was used to measure burnout levels of employees. The sample of the study consists of Medical Social Workers. In the collection of data; participant information form which was prepared in the light of literature and Maslach Burnout Scale which determined burnout levels were used and the results were evaluated statistically. SPSS 16.0 software was used for data analysis. In the research, the definition of social work, the definition of medical social work, the definition of burnout, its dimensions and stages are discussed. Subsequently, factors affecting burnout and burnout models, effects, consequences and prevention of burnout, and evaluation of burnout levels of medical social workers. In the data analysis section of the research, the relationship between demographic characteristics, emotional exhaustion score, depersonalization score, low personal accomplishment score and overall burnout mean scores were explained.The average burnout levelsof the Medical Social Workers participating in the study are follows. The average level of emotional exhaustion 41.68, the average of the depersonalization level of 25.13 and personal failure is 29.39. There was no significant difference between gender and burnout level (p=0.268>0.050). There is a significant difference between education level and emotional exhaustion subdimension (p=0.000