Total diz protezi sonrası denge egzersizlerinin klinik sonuçlar ve fonksiyonellik üzerine etkisi
The effect of balance exercises after total knee prosthesis on clinical results and functionality
  1. Tez No: 728700
  2. Yazar: GAMZE ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY ÇEVİK SALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, primer diz osteoartriti tanısı ile tek taraflı total diz artroplastisi ameliyatı uygulanan kadın hastalarda standart fizyoterapi programına ek olarak uygulanan denge egzersizlerinin fonksiyonel performans, denge ve fonkiyonellik üzerindeki etkisini incelemekti. Yöntem: Prospektif randomize tek kör kontrollü olarak tasarlanan araştırmaya 38 kadın hasta (yaş ortalaması 68.98 ± 5.07) dahil edildi. Hastalar denge grubu (DG) ve kontrol grubuna (KG) randomizasyon ile ayrıldı. Denge grubu, standart fizyoterapi programına ek olarak denge egzersizlerini gerçekleştirdi. İyileşme düzeyi tayininde eklem hareket açıklığı değerlendirmesi, fonksiyonel performansın incelenmesinde 50 Adım Yürüme Testi ve Merdiven İnip Çıkma Testi, düşme riski değerlendirmesinde Berg Denge Ölçeği, statik denge değerlendirmesinde Tek Ayak Üzerinde Durma Testi, dinamik denge incelenmesinde ise Zamanlı Kalk Yürü Testi kullanıldı. Hastaların fonksiyonellik düzeyi WOMAC ölçeği ile incelendi. Tüm değerlendirmeler ameliyattan sonraki 6. haftada yapıldı. Bulgular: Aktif diz eklemi fleksiyon, ekstansiyon hareket açıklığı ortalama skorları ile 50 Adım Yürüme Testi ortalama skorlarında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Merdiven İnip Çıkma Testi (d=1.92, p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to examine the effect of balance exercises applied in addition to the standard physiotherapy program on functional performance, balance and functionality in female patients who underwent unilateral total knee arthroplasty surgery with the diagnosis of primary knee osteoarthritis. Methods: 38 female patients (mean age 68.98 ± 5.07) were included in the prospective randomized single-blind controlled study. Patients were divided into balance group (BG) and control group (CG) by randomization. The balance group performed balance exercises in addition to the standard physiotherapy program. Joint range of motion was used to assess the level of improvement, 50-Step Walk Test and Stair Climbing Test were used to assess functional performance, Berg Balance Scale was used to assess fall risk, One Foot Standing Test was used for static balance assessment, and Timed Up-Go Test was used to assess dynamic balance. The functionality level of the patients was evaluated with the WOMAC scale. All assessments were made at 6 weeks post-surgery. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in the mean scores of active knee joint flexion, extension range of motion and 50-Step Walk Test mean scores (p>0.05). Stair Climbing Test (d= 1.92, p0.05).