Total diz artroplastisi sonrası diz eklem pozisyon hissi ile denge fonksiyon ve reaksiyon zamanı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between knee joint position sense and balance function and reaction time after total knee arthroplasty
  1. Tez No: 909495
  2. Yazar: AYŞE NİHAL YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ARACI, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AKKOYUN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; diz osteoartriti (OA) tanısı alan, diz OA nedeni ile unilateral total diz artroplastisi (TDA) geçiren ve sağlıklı bireylerin eklem pozisyon hissini değerlendirip birbirleriyle karşılaştırmak ve eklem pozisyon hissinin denge, fiziksel performans, reaksiyon zamanı, kinezyofobi, ağrı tutukluluk ve fonksiyon üzerine olan etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışma, diz OA tanısı almış (n=20), total diz artroplastisi geçirmiş (n=20) ve sağlıklı (n=20) 60 gönüllü birey ile gerçekleştirilmiştir. Bireylerin 15°, 45° ve 60° açılarda eklem pozisyon hissini (EPH) değerlendirmek için“RateFastGonio®”isimli telefon uygulaması, dengeyi değerlendirmek için“Berg Denge Ölçeği (BDÖ)”, reaksiyon zamanını değerlendirmek için“Nelson Ayak Reaksiyon Testi”, fiziksel performansı değerlendirmek için“Zamanlı Kalk Yürü (TUG)”ve“Merdiven İn-Çık Testi (MİÇT)”, kinezyofobiyi değerlendirmek için“Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ)”, bireyin bakış açısından ağrı, tutukluluk ve fiziksel kapasiteyi değerlendirmek için“The Western Ontorio and Mc Master University Osteoarthritis Index (WOMAC)”anketi kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızın sonucunda, EPH ve reaksiyon zamanı sonuçlarında 3 grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadığı ve sonuçların benzer olduğu görülmüştür (p>0,05). Berg denge test incelemelerinde sağlıklı grubun değerlerinin hem cerrahi hem de osteoartrit grubunun değerlerine göre anlamlı şekilde yüksek olduğu görülmüştür (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate and compare the joint position sense of individuals diagnosed with knee osteoarthritis (OA), unilateral total knee arthroplasty (TKA) for knee OA and healthy individuals and to investigate the effect of joint position sense on balance, physical performance, reaction time, kinesiophobia, pain, stiffness and function. Method: The study was carried out with 60 volunteers who were diagnosed with knee OA (n=20), total knee arthroplasty (n=20) and healthy (n=20). 'RateFastGonio®' phone application was used to evaluate joint position sense (EPS) at 15°, 45° and 60° angles,“Berg Balance Scale (BBS)”was used to evaluate balance, and“Nelson Foot Reaction Test”was used to evaluate reaction time, 'Timed Up and Go (TUG)' and“Stair Climb and Descend Test (SCDT)”were used to assess physical performance,“Tampa Kinesiophobia Scale (TKS)”was used to assess kinesiophobia, and“The Western Ontorio and Mc Master University Osteoarthritis Index (WOMAC)”questionnaire was used to assess pain, stiffness and physical capacity from the individual's perspective. Results: The results of our study showed that there was no statistically significant difference between the 3 groups in EPH and reaction time results and the results were similar (p>0.05). In Berg balance test examinations, it was observed that the values of the healthy group were significantly higher than the values of both the surgical and osteoarthritis groups (p0.05).