Nefes alkol testinde yanlış pozitifliklere neden olabilecek ürünlerin değerlendirilmesi
Evaluation of products that may cause false positivities in breath alcohol test
- Tez No: 728731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve amaç: Alkol etkisi altında araç kullanmanın trafik kazalarına zemin hazırladığı, maddi ve manevi kayıplar ile birçok yaralanma ve ölüme sebebiyet verdiği bilinmektedir. Alkollü araç kullanımının önüne geçebilmek için alınan tedbirlerden biri de trafikte yapılan alkol denetimleridir. Bu denetimlerde, kullanım kolaylığından dolayı nefesten alkol düzeyi tespiti yapan alkolmetre cihazları kullanılmaktadır. Ancak bazen alkolmetreyle yapılan ölçümlere itirazlar olabilmekte ve konu adli makamlara taşınmaktadır. Bu cihazlardan doğru sonuçlar almak için dikkat edilmesi gereken hususlar olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, nefes alkol testini etkileyebilecek ürünleri ve bu etkilerin zamanla olan ilişkisini irdelemek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Nefes alkol düzeyini etkileyebileceğini düşündüğümüz 33 farklı ürün ile 30 sağlıklı gönüllünün katıldığı deneysel bir çalışma yapılmıştır. Ürünlerin kullanılmasından veya tüketilmesinden sonraki 1. dakikada, alkolmetre cihazı ile nefes alkol analizi yapılmıştır. Pozitif ölçüm sonucuyla karşılaşılması durumunda, nefeste saptanan alkol değeri sıfırlanıncaya kadar ikişer dakika arayla ölçüm yapılmaya devam edilmiştir. Bulgular: Organik üzüm, nar ve portakal suyu ile mandalinalı gazlı içecek tüketimi ardından yapılan ölçümlerde sadece 1.dakikada pozitif ölçüm sonucuyla karşılaşılmıştır. Şalgam suyu ardından 3.dakikaya kadar, el dezenfektanları ardından 5.dakikaya kadar, kolonya kullanımı ardından 7. dakikaya kadar ve alkol içeren gargaraların kullanımının ardından ise 11.dakikaya kadar azalarak devam eden pozitif ölçüm sonuçları görülmüştür. 1. dakikada ölçülen maksimum değerler gargaralarda 4,90 promil, el dezenfektanlarında 1,96 promil, kolonyada 2,76 promil ve içeceklerde 0,32 promildir. Diş macunları, alkolsüz gargaralar, gazozlar, kola, portakallı gazlı içecek, ayran, kefir, mentollü sakız ve şeker, organik elma suyu ile karışık meyve sularının test edilmesi sonrasında yapılan ölçümlerde solunum havasında alkol saptanmamıştır. Sonuç: Nefes alkol testinde, alkollü içki tüketmediği bilinen ancak alkollü ürün kullanan veya bazı gıdaları tüketen kişilerde pozitif ölçüm sonuçlarıyla karşılaşılmıştır. Bu ürünleri kullandığını veya tükettiğini belirten kişilerde belirlenecek bir süre ardından ölçüm yapılması sayesinde, yanlış pozitif sonuçların önüne geçilerek bu yanlışlıklara bağlı uygulanacak hatalı yaptırımların ve oluşacak gereksiz iş yükünün önüne geçilecektir.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: It is known that driving under the influence of alcohol paves the way for traffic accidents, causes material and moral losses as well as many injuries and deaths. One of the measures taken to prevent the use of drunk driving is alcohol inspections carried out in traffic. In these inspections, breathalyzer devices that detect the alcohol level from the breath are used due to ease of use. However, sometimes there may be objections to measurements made with the alcohol meter and the matter is referred to the judicial authorities. However, sometimes there may be objections to the measurements made with the breathalyzer and the issue is referred to the judicial authorities. It is known that there are points to be considered in order to get accurate results from these devices. In this study, it is aimed to examine the products that may affect breath alcohol testing and the relationship of these effects with time. Materials and methods: An experimental study was conducted involving 30 healthy volunteers with 33 different products that we think may affect yhe breath alcohol level. Breath alcohol analysis was performed via the breathalyzer device at the first minute after the use or consumption of the products. In case of a positive measurement result, the measurement was continued at two-minute intervals until the alcohol value detected in the breath was zeroed. Results: In the measurements made after the consumption of organic grapes, pomegranate, orange juice and tangerine fizzy drinks, a positive measurement result was encountered only in the first minute. Positive measurement results were observed, which continued by decreasing until third minute after the consumption of turnip juice, up to fifth minute after the use of hand sanitizers, up to seventh minute after the use of cologne and up to the eleventh minute after the use of alcohol-containing mouthwashes. The maximum values measured in the first minute are 4.90 permille in mouthwashes, 1.96 permille in hand sanitizers, 2.76 permille in cologne and 0.32 permille in beverages. No alcohol was detected in the respiratory air in the measurements made after testing toothpastes, non-alcoholic mouthwashes, fizzy drinks, cola, orange fizzy drink, ayran, kefir, gum and sugar with menthol, organic apple juice and mixed fruit juices. Conclusion: In the breath alcohol test, positive measurement results were encountered in people who were known not to consume alcoholic beverages but used alcoholic products or consumed some foods. By making measurements after a certain period of time for people who state that they use or consume these products, erroneous sanctions to be applied due to these errors and unnecessary workload will be prevented by avoiding these false positive results.