Rozasea'da hastalık şiddetiyle sosyal fobi, anksiyete, benlik saygısı, uyku kalitesi ve dermatolojik yaşam kalite indeksi arasındaki ilişki
The relationship between disease severity in rosecea and social phobia, anxiety, self-esteem, sleep quality and dermatological quality of life index
  1. Tez No: 728841
  2. Yazar: MERVE BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Giriş ve Amaç: Rozasea, klinik belirtileri hastadan hastaya değişmekle birlikte sıklıkla yüzü etkileyen; flushing, kalıcı eritem, papül, püstül, telenjiektazi ve fimatöz değişikliklere neden olan, tekrarlayan remisyon ve ataklarla karakterize, kronik ve inflamatuar kutanöz bir hastalık olarak bilinmektedir. Kesin etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olsa da, emosyonel stresin ana tetikleyici etkenlerden biri olduğu düşünülmektedir. Bireylerdeki genel yakınma hastalığın şiddetine bağlı olarak farklılık gösterir ancak bu bireylerde psikososyal yakınmalar oldukça yaygındır. Biz çalışmamızda; rozasealı bireylerde normal popülasyona kıyasla psikososyal yakınmaları değerlendirmek, aynı zamanda hastalık şiddetiyle bu yakınmaların farklılık gösterip göstermediğini saptamak istedik. Gereç ve Yöntem: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniği'ne başvuran 25- 60 yaş aralığında 75 rozasea hastası, yaş, cinsiyet, medeni hal, gelir düzeyi, eğitim durumu, meslek ve yaşanılan yer gibi sosyodemografik özellikleri benzer, başka dermatolojik problemler nedeni ile başvuran 75 kontrol grup çalışmaya alınmıştır. Aynı zamanda hem vaka hem de kontrol grubunda rozasea ayırıcı tanısına giren veya fasyal bölgeyi tutan hastalık, uykuyu etkileyecek herhangi bir hastalığı olan, psikiyatrik ilaç veya psikiyatrik hastalık öyküsü olan kişiler çalışma dışı bırakılmıştır. Hasta ve kontrol grubuna Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği (LSFÖ), Beck anksiyete skalası (BAS), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeks (PUKİ) ve Dermatolojide Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ) uygulanarak kontrol grubuyla ve de hastalığın şiddetiyle arada anlamlı fark olup olmadığı değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS versiyon 21 yazılımı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Although the clinical symptoms of rosacea vary from patient to patient, it often affects the face; It is known as a chronic and inflammatory cutaneous disease that causes flushing, persistent erythema, papules, pustules, telangiectasia and phymatous changes, characterized by remissions and attacks. Although its exact etiology has not been fully elucidated, emotional stress is thought to be one of the main triggering factors. General complaints in individuals vary depending on the severity of the disease, but psychosocial problems are quite common in these individuals. In this study; We aimed to evaluate psychosocial complaints in individuals with rosacea compared to the normal population, and also to determine whether these complaints differ with disease severity. Material and Method: 75 rosacea patients, aged between 25 and 60 years, who applied to the outpatient clinic of Atatürk University Medical Faculty Research and Practice Hospital, Department of Dermatology and Venereal Diseases, participated in the study. In addition, 75 control groups who applied with similar sociodemographic characteristics such as age, gender, marital status, income level, education level, occupation and place of residence due to other dermatological problems were included in the study. At the same time, individuals with a differential diagnosis of rosacea in both the case and control groups or those with a disease involving the facial region, any disease that may affect sleep, or a history of psychiatric medication or psychiatric disease were excluded from the study. Liebowitz Social Phobia Scale (LSF), Beck Anxiety Scale (BAS), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), and Dermatology Quality of Life Index (DYKI) were applied to the patient and control group. And then it was evaluated whether there was a significant difference between the control group and the severity of the disease. The statistical analysis of the data obtained as a result of the study was done using SPSS version 21 software.