Yaşam doyumunu yordamada yükseköğrenim yaşam doyumu ve COVID-19 korkusu
College satisfaction and the fear of COVID-19 as predictive variables of life satisfaction
- Tez No: 728896
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı yükseköğrenim yaşam doyumunun ve COVID-19 korkusunun yaşam doyumunu ne düzeyde yordadığının incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 Bahar döneminde İstanbul ilinde devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim görmekte olan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi uygun örneklem yöntemi ile oluşturulmuştur. Araştırmaya 510 kadın, 108 erkek öğrenci katılım göstermiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak betimsel ve ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Yaşam Doyumu Ölçeği, Yükseköğrenim Yaşam Doyumu Ölçeği, KOVİD-19 Korkusu Ölçeği ve Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin yaşam doyumunu yükseköğrenim yaşam doyumu ve COVID-19 korkusunun ne düzeyde yordadığını sınamak için öncelikle korelasyon analizleri yapılmış ve ardından basit doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Üniversite öğrencilerinin yaşam doyumu, yükseköğrenim yaşam doyumu ve COVID-19 korkusu puanlarının yaş, cinsiyet, sosyoekonomik düzey, genel not ortalaması ve üniversite türüne göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmek için bağımsız örneklemler t testi analizi ve ANOVA testi gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel açıdan çözümlenme sürecinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre yükseköğrenim yaşam doyumu ve yaşam doyumu arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki saptanmış ancak COVID-19 korkusu ve yaşam doyumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Yükseköğrenim yaşam doyumunun yaşam doyumundaki varyansın %12.9'unu açıkladığı tespit edilmiştir. Yaşam doyumunun sosyoekonomik düzeye göre, yükseköğrenim yaşam doyumunun üniversite türü ve genel not ortalamasına göre, COVID-19 korkusunun ise cinsiyete göre farklılaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examines to what extent college satisfaction and the fear of COVID-19 predict life satisfaction in university students. The participants consisted of 618 students from a public or private university in Istanbul, Turkey. In the study, the Satisfaction with Life Scale, Higher Education Life Satisfaction Scale, the Fear of COVID-19 Scale, and Sociodemographic Information Form was used to collect data. To test to what extent college satisfaction and the fear of COVID-19 predict life satisfaction in university students, correlation analyses were performed and then simple linear regression analysis was implemented. Furthermore, independent samples t-test analyses and ANOVA tests were conducted to evaluate whether life satisfaction, college satisfaction, and the fear of COVID-19 scores differed significantly according to age, gender, a socioeconomic level, grade point average (GPA), and the type of university. Therefore, SPSS 22.0 was utilized to analyze the data. The findings obtained from the analyses demonstrated that college satisfaction positively and moderately correlated with life satisfaction, but no significant relationship was found between the fear of COVID-19 and life satisfaction. And it has been shown that college satisfaction explained 12.9% of the variance in life satisfaction. In addition, it has been observed that life satisfaction differed based on a socioeconomic level, that college satisfaction varied with the type of university and GPA, and that the fear of COVID-19 varied by gender.