İş tatminine etki eden faktörler: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığı örneği
The factors affecting the job satisfaction: The case of the Istanbul Metropolitan Municipality Cemetery Department
- Tez No: 728899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yerel yönetimler kentin ihtiyaçlarını karşılamak, sosyal hayatı kolaylaştırmak için en önemli kamu kuruluşlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. İstanbul'daki mezarlık ve cenaze hizmetlerinde nüfus yoğunluğunun fazla olması ve merkezi alanın yoğunlaşması nedeniyle artış meydana gelmiş ve bu durum ihtiyaç haline dönmüştür. İş tatmini kavramı alanında yapılmış çalışmalar neticesinde çeşitli veriler elde edilmesinin yanı sıra, grup çalışmalarında başarı çıtasının daha üst seviyeye çıkması ve sosyal hayatta verimliliğin artmasında önemli rol oynadığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda çalışanların iş durumlarının gözlemlenmesi, ruhsal ve fiziksel olarak durumlarının kontrol edilmesi, beklenti ve isteklerinin ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır. Yapmış olduğumuz çalışmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığı personelinin iş tatminine etki eden faktörlerin ölçülmesi ile günümüz şartlarında iş tatmini, yönetici ile ilişkisi, sorunlarının belirlenmesi ve çözüm üretilebilmesi üzerinde durulmuş ve kurumdaki 125 görevliye Minnesota iş tatmini anketi uygulanmıştır. Anket verilerinden yola çıkarak açıklayıcı faktör analizi yöntemi ile iş tatminini oluşturan boyutlar elde edilmiş, hesaplanan faktör skorları ile demografik değişkenler arasındaki ilişki bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA yöntemleri ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Local governments are one of the most important public institutions for meeting the needs of the city and facilitating social life. There has been an increase in the cemetery and funeral services in Istanbul due to the high population density and the concentration of the central area, and this situation has turned into a necessity. In addition to obtaining various data as a result of the studies carried out in the field of job satisfaction, it has been observed that it plays an important role in raising the bar for success in group work and increasing productivity in social life. At the same time, it plays an important role in observing the work conditions of the employees, controlling their mental and physical conditions, and revealing their expectations and wishes. In our study, the factors affecting the job satisfaction of the Istanbul Metropolitan Municipality Cemeteries Department personnel were measured and the job satisfaction in today's conditions, the relationship with the manager, the determination of the problems and the production of solutions were emphasized. For this purpose, the Minnesota job satisfaction questionnaire was applied to 125 officers in the institution. Using collected data set, exploratory factor analysis is conducted to extract the dimensions of job satisfaction. The relationships between selected demographic variables and the calculated factor scores are analyzed via independent sample t-test and ANOVA.