Yoğun bakım hemşirelerinin iş tatminine etki eden faktörlerin önem derecelerinin belirlenmesi
Determining the precedence of incentive factors of critical care unit nurses' job satisfaction
  1. Tez No: 339625
  2. Yazar: GÜLER ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Çalışma hayatında, hizmet üreten örgütlerin en önemli girdisi insandır. Çalışanların beklentilerinin karşılanması, örgütsel amaçların da gerçekleşmesini sağlayacaktır. Bu tezde yoğun bakım hemşirelerini motive eden faktörler analitik hiyerarşi prosesi metodu kullanılarak önceliklendirilmiştir. Yöneticilerin hangi güdüleyici faktörlere eğildikleri hakkında yol gösterici bir sıralama gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada, performans ve verimlilik üzerinde etkili olan sosyal bir konu matematiksel bir metodla (analitik hiyerarşi prosesi) incelenmiştir. Tezin ilk bölümünde, yoğun bakım üniteleri ve yoğun bakım hemşireliği anlatılmıştır. İkinci bolümde iş tatmini tanımlanmış, iş tatminini etkileyen ve iş tatmininden etkilenen değişkenlere değinilmiş ve iş tatmini modelleri açıklanmıştır. Bu çalışmanın üçüncü bölümünün konusu Analitik Hiyerarşi Prosesi olarak isimlendirilen kantitatif metottur. Çalışma kapsamında hemşirelerin sübjektif düşünceleri Analitik Hiyerarşi Prosesi ile niceliksel şekle dönüştürülmüştür. Kullanımı kolay olan bu yöntem, amaç, karar kriterleri ve karar alternatifleri ile bir hiyerarşi kurar ve farklı alternatifleri göreli önem değerlerine göre sıralar. Bu tez çalışmasında hastanelerde yoğun bakım hemşirelerinin iş tatminine etki eden önemli faktörler saptanacaktır. Son bölümde İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde görev yapan hemşireler üzerinde gerçekleştirilen ve 53 yoğun bakım hemşiresinin katıldığı araştırma sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In business life, the most significant input of organizations that produce services is human being. Meeting expectations of the employees is also going to obtain to coming true organizational objectives. In this thesis, the factors motivating critical care unit nurses are preceded using with analytical hierarchy process method. A guide ordering about that managers inclining on which motivating factors used is performed. In this study, a social subject that is effective in performance and productivity is successfully evaluated with a mathematical method (analytic hierarchy process). First of all critical care units of hospitals and critical care nursing were mentioned. In the second chapter job satisfaction was defined, antecedents and consequences of job satisfaction as well as the job satisfaction models were explained. The third part of this study was about a quantitative method called Analytic Hierarchy Process. In this study, subjective opinions of nurses turn into quantitative form with Analytic Hierarchy Process. This easy-to-use and simple method creates a hierarchy using the goal, decision criteria and decision alternatives and sorts the various alternatives according to their relative importance. In this thesis, it is aimed to measure the major job satisfaction factors of critical care nurses in the hospitals with using Analytic Hierarchy Process. In the last part, the results of the research done on 53 nurses in Critical Care Units of Istanbul Medical Faculty in Istanbul are mentioned. Key Words: Job