Oxyfluorfen'in ayçiçeğinde yanlış uygulanmasından oluşan potansiyel fitotoksisite riskinin azaltılmasında bitki aktivatörünün etkisinin araştırılması
Minimazing potential phytotoxicity risk of oxyfluorfen misused on sunflower by plant activator
- Tez No: 729000
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada oxyfluorfen etkili maddesine sahip herbisitin yanlış uygulanması sonucu sebep olduğu olumsuz (fitotoksisite) etkileri ortaya koyarak, oluşan olumsuzluğun giderilmesinde bitki aktivatör etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bitki koruma ürünü 2 farklı oxyfluorfen etki maddeli ve su miktarı (20 ve 40 L/da), uygulama günleri (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, ve 7.gün) ve aktivatör (Crop Set) 4 tekrarlamalı olarak uygulanmıştır. Uygulamadan sonra 5, 10 ve 15.günlerde fitotoksisite değerlendirmeleri yapılmıştır. Birim alandaki bitki sayısı ve fitotoksisite skalası kullanılarak değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Oxyfluorfen etkili maddesinin ekimle birlikte ilk 4 günde uygulanması fitotoksisite bakımından daha az risk taşıdığı saptanmıştır. Tohuma uygulanan aktivatör madde, aktivatörsüz uygulama ile karşılaştırıldığında %48,30-%93,5 oranında fitotoksisite riskini azalttığı gözlenmiştir. İlk gerçek yaprakların çıkışından sonra yapılan aktivatör uygulaması ise %60,61-%93,31 oranında etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, since oxyfluorfen can be applied due to its effective content, negative (phytodenal exploitation) use is used, and a supportive tool can be used in the success that occurs. Plant protection with 2 different oxyfluorfen active ingredients and water amount (20 and 40 L/da), application type (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, and 7th day) and activator (Crop Set) with 4 repetitions aspect. Phyto assessments were made on the 5th, 10th and 15th days after the application. The number of unit settlements and suitable conditions cannot be considered. With oxifluorfen effective first sowing, less risk application than once every 4 days. The activating agent applied to the seed is compensated by the application without activator. 48.30% - 93.5% were observed after phytodene. If it is done after the first application, it was 60%, -93.31% effective.