Comparative analysis of Beveridge Curve during global financial crisis and COVID-19 crisis in Turkey
Küresel finansal kriz ve Türkiye'deki COVID-19 krizi sırasında Beveridge Eğrisinin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 729027
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASAD UL ISLAM KHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Küresel Finansal Krizin (GFC) ardından, Beveridge eğrisi çalışmasına artan bir ilgi olmuştur. Bu tez, küresel finansal kriz ve Covid-19 döneminde Türkiye işgücü piyasası için işsizlik ve boşluk oranları dinamiklerini Beveridge eğrisinin aynasında analiz etmektedir. Beveridge eğrisinin görsel olarak incelenmesi, Beveridge eğrisinin orijinden uzağa kayması nedeniyle işgücü piyasasının verimsiz olduğunu ortaya koymaktadır. Küresel Finansal Kriz (Covid-19) eğrisinin saat yönünün tersine (saat yönünde) hareketi ile hem işsizlik oranının hem de boşluk oranının dönem içinde arttığı açıktır. Görsel inceleme, işsizlik-boşluk davranışının anlaşılmasını şekillendirdi. İşgücü piyasası için Beveridge eğrisindeki kayma, ekonomideki döngüsel ve yapısal faktörlere bağlanıyor. Ampirik sonucumuz, genç işsizliğinin hem kısa vadede hem de uzun vadede işsizlik dinamiklerini belirleyen önemli bir faktör olduğunu göstermektedir. GSYİH büyümesi ve inşaat sektörü istihdamının da örnekleme döneminde Türkiye'deki işsizlik dinamikleri üzerinde büyük etkisi olduğu gösterilmiştir. Ek olarak, GFC ve Covid-19'un Beveridge eğrisi üzerinde hiçbir etkisi olmadığını bulduk. İşsizlik oranı ile negatif bir ilişkiye sahip olması beklenen açıklığın pozitif anlamlı bir etkiye sahip olduğu gösterilmemektedir. Bu, Beveridge eğrisi önermesine aykırıdır. Bu, Türkiye'deki boşluk oranının işgücü piyasasındaki işsizlik oranının altında kaldığı anlamına geliyor. Ekonomide iş arayan insan sayısıyla eşleşecek tutarlı bir iş yaratımı yok. Buna dayanarak, Türkiye işgücü piyasası verimsizliklerle karakterizedir.
Özet (Çeviri)
Following the impact of Global Financial Crisis (GFC), there has been increasing interest in the study of the Beveridge curve. This thesis analyses the unemployment and vacancy rate dynamics for the Turkish labour market during the period of global financial crisis and Covid-19 in the mirror of Beveridge curve. The visual inspection of the Beveridge curve reveal that the labour market is inefficient due to a shift in Beveridge curve away from the origin. It is evident that both unemployment rate and vacancy rate increase over the period with a counter clockwise (clockwise) movement of the curve for Global Financial Crisis (Covid-19). The visual inspection shaped the understanding of the unemployment-vacancy behaviour. The Beveridge curve shift for the labour market is attributed to cyclical and structural factors within the economy. Our empirical results show youth unemployment to be the significant factor determining unemployment dynamics both in the short run and long run. GDP growth and construction sector employment are also shown to exert great influence on unemployment dynamics in Turkey during the sample period. In addition, we found that GFC and Covid-19 have no significant effect on the Beveridge curve. Vacancy rate expected to have a negative relationship with unemployment rate is shown to have a positive insignificant effect. This is in contradiction to the Beveridge curve proposition. This implies that vacancy rate in Turkey falls short of the unemployment number in the labour market. There are no consistent job creations to match the number of people seeking for jobs in the economy. Based on this, the Turkish labour market is characterised by inefficiencies.