Çocuk içeceklerinin polimerizasyon öncesi ısıtma işlemi uygulanan poliasit modifiye kompozit rezinlerin renk değişimine etkisi
The Effect Of Children's Beverages To The Discoloration Of Preheated Polyacid Modified Composite Resins
  1. Tez No: 752638
  2. Yazar: DENİZ AYKAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU HAZAR BODRUMLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Restoratif materyallerin estetik başarılarında renk stabilitesi oldukça önemlidir. Bu renklenmede hem içsel hem de dışsal faktörler etkilidir. İçsel renklenmeler materyalin derin tabakalarından kaynaklanırken, tüketilen yiyecek/içeceklerdeki renklendirici maddeler ise dışsal faktörlerdendir. Restoratif materyallerin geliştirilmesi amacıyla yapılan araştırmalar sonucunda, rezinlere ön ısıtma işlemi uygulanması, viskoziteyi ve ışık uygulama süresini azaltması, marjinal adaptasyonu ve monomer dönüşüm derecesini arttırması gibi avantajlarından dolayı dikkat çekmektedir. Çalışmanın amacı çocuk içeceklerinin ön ısıtma işlemi uygulanan poliasit modifiye kompozit rezinlerin renk stabilitesine etkisini in vitro koşullarda inceleyip elde edilen bulguların karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda polimerizasyon öncesinde dört farklı sıcaklıkta (4°C, 23°C, 39°C, 55°C) bekletilen A2 rengindeki poliasit modifiye kompozit rezin materyalinden diskler hazırlanarak dört ana grup oluşturuldu. Bu gruplar distile su, kola, vişne suyu ve çikolatalı sütte bekletilmek üzere dört alt gruba ayrıldı. Çalışma boyunca diskler günde 3 saat içeceklerde bekletildi. Disklerin içeceklerde bekletilmeden önce ve sonra Commision on Illumination (CIE) Lab sistemine göre renkleri ölçüldü. Çalışmanın 1.,7.,30. ve 60. günlerinde oluşan renk değişimleri hesaplanarak elde edilen veriler iki yönlü Robust ANOVA analiziyle istatistiksel olarak değerlendirildi. Sonuçlar incelendiğinde, çikolatalı süt grubunda polimerizasyon öncesi tüm sıcaklıklarda ve çalışma süresinin tüm günlerinde distile suya göre anlamlı renk değişimi görülmedi. Kola grubunda 39°C ve 55°C'lik ön sıcaklık değerlerinde altmış güne kadar, 4°C ve 23°C'lik sıcaklık değerlerinde otuz güne kadar ilk günküyle benzer renk değişimi görüldü. Restorasyonların renk stabilitesinin uzun ömürlü olması için poliasit modifiye kompozit rezinlere uygulanan ön ısıtma işleminin faydalı olabileceği ve farklı içecek gruplarının poliasit modifiye kompozit rezinlerde farklı etkiler oluşturabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Color stability is crucial to the aesthetic success of restorative materials. Internal and external factors affect the coloring of these materials. Intrinsic colorations originate from deep layers of restorative materials, while extrinsic colorations originate from consumed food or beverages. The research carried out on the development of restorative materials draws attention to its advantages, such as preheating the resins, reducing the viscosity and light cure time, increasing the marginal adaptation and increasing the degree of monomer conversion. The aim of the study was to examine the effect of preheated polyacid modified composite resins of children's beverages on color stability in vitro and to evaluate the obtained findings comparatively. In the study, four main groups were formed by preparing discs from A2-colored polyacid modified composite resin material, which were kept at four different temperatures (4°C, 23°C, 39°C, 55°C) before polymerization. These groups were divided into four subgroups to be kept in distilled water, cola, cherry juice, and chocolate milk. During the study, the discs were kept in beverages for three hours a day. The colors of the discs were measured according to the Commision on Illumination (CIE) Lab system before and after being kept in beverages. The data obtained by calculating the color changes on the 1st, 7th, 30th, and 60th days of the study were statistically evaluated using a two-way robust ANOVA analysis. When the results were examined, no significant color change was observed in the chocolate milk group compared to the distilled water group at all temperatures before polymerization on all days of the working period. In the cola group, a similar color change was observed for up to 60 days at pre-temperature values of 39°C and 55°C, and up to 30 days at temperatures of 4°C and 23°C. It should be considered that the preheating process applied to polyacid modified composite resins may be beneficial for the longevity of the color stability of restorations, and that different beverage groups may have different effects on polyacid modified composite resins.