Pandemide aktif çalışan hemşirelerde beslenme ve takviye gıda kullanma durumu ile Covid-19 korkusu ilişkisi
The relationship between nutrition and supplementary food use and fear of Covid-19 in nurses who work actively during the pandemic process
- Tez No: 729041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin Covid-19 korkusunun beslenme alışkanlıklarına ve takviye gıda kullanımına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte araştırma, basit rastgele örnekleme yöntemi ile çalışmaya katılmayı kabul eden, pandemide aktif olarak çalışan 485 hemşire ile Aralık 2020-Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler, ilgili literatür doğrultusunda hazırlanmış olan soru formu ve Covid-19 Korkusu Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maximum, t testi, Anova testi, ki-kare testi kullanılmıştır. Hemşirelerin, Covid-19 Korkusu Ölçeği puan ortalaması 20,26±6,53 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of nurses' fear of Covid-19 on their dietary habits and use of supplements. The research, which is descriptive and cross-sectional, was shared as an online survey over the social networking site and social networking with the snowball sampling method. It was carried out between December 2020 and March 2021 with 485 nurses working actively in the pandemic who agreed to participate in the study. The data were obtained with the questionnaire prepared in line with the relevant literature and the Covid-19 Fear Scale. Number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum, maximum, t test, Anova test, and chi-square test were used to evaluate the data. The mean score on the Covid-19 Fear Scale of the nurses was found to be 20.26±6.53.