Pandemi döneminde aktif rol alan hemşirelerin merhamet yorgunlukları ve mesleğe bağlılıkları
Compassion fatigue and professional commitment of nurses taking an active role in the pandemic
  1. Tez No: 751772
  2. Yazar: BETÜL ATABEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİ GÜLSEVEN KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı pandemide aktif rol alan hemşirelerin merhamet yorgunluğu ve mesleğe bağlılıklarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, kesitsel, tanımlayıcı bir çalışmadır. 15 Şubat-15 Nisa2022 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde aktif olarak çalışan 220 hemşire ile yapıldı. Araştırma verileri Bilgi Formu, Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği ve Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği ile toplandı. İstatistiksel analizler için NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanıldı. Veriler Shapiro-Wilk Testi, Kruskall-Wallis Testi, Mann-Whitney U Testi, Spearman's Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği toplam puanı 14 ile 125 arasında değişmekte olup ortalama 58,9±27,59 bulundu. Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği toplam puanı 31 ile 99 arasında değişmekte olup ortalama 66,91±12,63 bulundu. Merhamet Yorgunluğu Kısa Ölçeği puan ortalamalarının, kadınlarda erkeklere göre yüksek olması (p=0,001; p0,05). Sonuç: Hemşirelerin merhamet yorgunluğu düşük, mesleğe bağlılıkları orta düzeyde bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the compassion fatigue and occupational commitment of nurses who took an active part in the pandemic. Material and Methods: The aim of this study is to determine the compassion fatigue and professional commitment of nurses who took an active role in the pandemic. The study is a cross-sectional, descriptive study. It was carried out with 220 nurses actively working in a state hospital between February 15 and April 2022. Research data were collected with Information Form, Compassion Fatigue Short Scale and Nursing Professional Engagement Scale. NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) program was used for statistical analysis. Data were evaluated with Shapiro-Wilk Test, Kruskall-Wallis Test, Mann-Whitney U Test, Spearman's Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis Results: : Compassion Fatigue Short Scale total score ranged from 14 to 125, with a mean of 58.9±27.59. The total score of the Nursing Professional Commitment Scale ranged from 31 to 99, with an average of 66.91±12.63.