A simulation approach for aircraft cargo loading considering weight and balance constraints
Hava kargo uçaklarının ağırlık ve denge kısıtlamalarını gözeten bir benzetim yaklaşımı
  1. Tez No: 729042
  2. Yazar: ERDEM AĞBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hava kargo taşımacılığı, dünya ticaretinin büyümesine ve artan e-ticarete paralel olarak büyüyen bir sektördür. Yolcu uçaklarının bagaj kısmı ve kargo uçakları ile gerçekleştirilir. Birim yük cihazlarının (unit load devices; ULDs) kargo uçağındaki belirli pozisyonlara atanması, manuel veya yarı manuel yöntemlerle loadmasterlar tarafından gerçekleştirilir. Küresel hava kargo taşımacılığı trafiği yoğunlaştıkça, minimum hata ile zamanında yükleme yapmanın önemi giderek artmaktadır. Bu nedenle hava kargo yükleme sürecinin dijitalleştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, ağırlık ve denge kısıtlamalarını gözeten ve deneyimli loadmasterlar tarafından gerçekleştirilen yükleme işlemini benzeten, ULD atamasını otomatik olarak gerçekleştiren bir program yazmayı amaçladık. Veriler analiz edilirken SEMMA (örnekle, araştır, değiştir, modelle, değerlendir) modeli kullanıldı. Programı değerlendirmek için elli tane gerçek veri kullanıldı. Program ve loadmaster tarafından yapılan (yarı manuel) ULD atanması işlemi, süre ve ağırlık merkezi açısından Mann Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Programın verilen tüm ULD setlerini belirlenen güvenlik ve stabilite sınırları içinde yerleştirdiği görüldü. Program yüklemeleri daha kısa sürede gerçekleştirirken ağırlık merkezi load mastera göre benzerdi. Sonuç olarak, ULD atanma işleminin dijitallejmesi mümkündür ancak tüm kısıtlamaları kapsayacak şekilde geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Air cargo transport is a growing industry in parallel with world trade growth and increasing e-commerce. It is performed by the passenger aircraft belly and the pure cargo air crafts, i.e., the freighters. Assignment of Unit Load Devices (ULDs) to the specific positions on the freighter is performed by loadmasters by manual or semi-manual methods. As the global air cargo transport traffic gets busier, the importance of timely loading with minimum error increases. Therefore, digitalization of the air cargo loading process is needed. This study aimed to write a program that automatically performs the ULD assignment by simulating the loading process performed by the experienced loadmasters and considering the weight and balance constraints. The SEMMA (sample, explore, modify, model, assess) model is used while analyzing the data. Fifty real-world setting data were used to evaluate the program. The ULD assignment by the program and the loadmasters by semi-manual loading were compared regarding time and center of gravity by the Mann Whitney U test. The results demonstrated that the program could load all the given sets of ULDs, as efficiently as a loadmaster with a similar center of gravity in a shorter period of time. In conclusion, digitalization of the ULD assignment is possible, which needs to be improved to cover all the constraints.