Farklı elastan oranlarına sahip kumaşların birleştirme performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of joining performances of fabrics with different elasthane ratios
- Tez No: 729078
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DİRGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Denim dünya pazarında üstün rol oynayan bir tekstil ürünüdür. Yaş, dil, din, ırk ve statü ayırt etmeden her kesimden kullanıcıya hitap etmektedir. Bu kumaşlar; gömlek, erkek ve kadın pantolonu, etek, elbise gibi giysilerin üretiminde kullanılmaktadır. Denim giysilerin en çok tercih edilme nedenlerinin başında sağlam olmaları gelmektedir. Kumaş mukavemetinin yüksek olması nedeniyle, denimden üretilen giysilerin kullanım ömrü de uzundur. Konfeksiyon ürünlerine esneklik ve bu sayede rahatlık kazandırması nedeniyle, elastan lifleri tekstil sektöründe çok fazla kullanılmaktadır. Ancak bu kumaşların üretiminde dikkat edilmesi gereken birçok unsur mevcuttur. Kumaşların serimi, kesimi, birleştirmede kullanılacak iplik tipi, dikiş tipi ve dikiş makinesi ayarları gibi birçok kriter büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasıyla farklı elastan oranlarına sahip yedi adet denim dokuma kumaş temin edilerek birleştirmede kullanılan dikişin performans özellikleri incelenmiştir. Çalışmada kullanılan farklı elastan oranlarına sahip denim kumaşlara, günümüzde kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen taş yıkama işlemi uygulanmıştır. Bu yıkama işleminden sonra kumaşlara kopma mukavemeti, elastikiyet gibi bazı testler uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Denim is a textile product that plays a superior role in the World. It is suitable for everyone regardless of age, language, religion, race and status. These fabrics are used in various textile products such as shirts, men's and women's trousers, skirts, dresses. The reason why denim clothes are preferred so much is that they are durable. Due to the high strength of the fabric, the lifetime of the clothes made of denim is also long. The use of elastane yarns in the textile industry is very common, as they provide flexibility and thus comfort to apparel products. However, There are a lot of factors affecting the production of denim fabric. Many criteria such as laying and cutting of fabrics, to be used in joining; type of thread, sewing type and sewing machine settings have great importance. In this thesis, seven denim woven fabrics with different elastane ratios were obtained and the performance properties of sewing in joining were examined. The denim fabrics with different elastane ratios used in the study have been applied the stone washing process, which is the most preferred by the users today. After this washing process, some tests such as tensile strength and seam slippage were applied to the fabrics and the results were evaluated.