Erişkin ailesel Akdeniz Ateşi hastalarında alt ekstremite ile ilişkili fiziksel fonksiyonel durumun ve anaerobik egzersiz kapasitesinin değerlendirilmesi
Investigating the lower extremity related physical functional status and anaerobic exercise capacity in adult patients with familial Mediterranean Fever
  1. Tez No: 729091
  2. Yazar: MERVE EYLÜL ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş-Amaç: Ailesel Akdeniz Ateşi (familial Mediterranean fever-FMF) ataklar şeklinde seyreden, kronik bir hastalıktır. Hastalar ataklar arasında sağlıklı olarak görünmektedirler. Bununla birlikte, daha önceden FMF'li yetişkinlerde alt ekstremite ilişkili anaerobik egzersiz kapasitesi ve fonksiyonel durum incelenmemiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı FMF'li yetişkinlerde alt ekstremite ilişkili anaerobik egzersiz kapasitesi ve fonksiyonel durum arasındaki ilişkileri incelemek ve bu parametreleri sağlıklı akranları ile karşılaştırmaktı. Materyal ve Metot: Yirmi dört FMF'li yetişkin (12 erkek) ve 24 yaş-cinsiyet uyumlu sağlıklı kontrol (13 erkek) çalışmaya dahil edildi. Alt ekstremite ile ilişkili anaerobik egzersiz kapasitesi Wingate anaerobik testi kullanılarak değerlendirildi. Alt ekstremite ilişkili fiziksel fonksiyonel durum merdiven çıkıp inme testi, sandalyeden kalk-otur testi ve altı dakika yürüme mesafesi kullanılarak değerlendirildi. Kalça fleksör ve ekstansörleri ile diz fleksör ve ekstansörlerinin kas kuvvetleri bir hand-held dinamometre ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: Familial Mediterranean fever (FMF) is a chronic disease where attacks occur during disease course. Patients with FMF seems apparently healthy between attacks. However, the lower extremity related anaerobic exercise capacity or physical functional status in adults with FMF were not examined previously. Therefore, the aim of this study was to investigate the relationships between lower extremity related anaerobic exercise capacity and physical functional status in adults with FMF and compare these parameters with healthy peers. Material-Methods: Twenty-four adults with FMF (12 males) and 24 age-sex matched healthy controls (13 males) were included. Lower extremity related anaerobic exercise capacity was assessed by using Wingate anaerobic test. The lower extremity related physical functional status was examined by using stair climb test, chair stand test, and six-minute walking distance. Muscle strengths of hip flexors, hip extensors, knee flexors and knee extensors were evaluated by using hand-held dynamometer. Results: Patients with FMF had significantly poorer results in all lower extremity related anaerobic exercise capacity parameters and physical functional status assessments compared to their healthy peers (p0.05).