Bazı domates yetiştirme alanlarında domates lekeli solgunluk virüsü (Tomato spotted wilt virus, TSWV)'nün belirlenmesi
Determination of Tomato spotted wilt virus (TSWV) in some tomato growing areas
- Tez No: 729190
- Danışmanlar: PROF. DR. GASSAN KÖKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Domates lekeli solgunluk virüsü (Tomato spotted wilt virus, TSWV) dünyada bazı farklı ürünlerin yetiştirildiği sebze alanlarında en önemli virüs hastalıklarından birisidir. Konukçu aralığı bitki virüsleri içerisinde en fazla olan virüstür. TSWV tarımsal bitkilerde ara sıra problem olan, bu hastalık etmeni domates üretiminine de zarar vermektedir. Bu çalışma 2021 yılında Batı Trakya bölgesi domates üretim alanlarında Domates lekeli solgunluk virüsü (Tomato spotted wilt virus, TSWV)'nün domateslerde infeksiyonlarının saptanması ve yaygınlık durumunun belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bölgeden TSWV ile infekteli olduğu düşünülen 125 örnek toplanmıştır. Toplanan bu örnekler DAS-ELISA yöntemi ile test edilmiştir. Serolojik testin sonucunda 125 şüpheli bitkinin 47'sinde hastalık saptanmış ve toplanan örneklerde bulaşıklık oranı %37,6 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tomato spotted wilt virus (TSWV) is one of the most important virus disease of many different crops grown in vegetable growing regions in the world. The host range of TSWV is one of the widest known for plant viruses. TSWV causes sporadic prob¬lems in agronomic plants, this disease is also damaging in tomato production. In this study, it is aimed to determine the morphological and physiological and prevalence of Tomato spotted wilt virus in tomato production areas of Western Thrace region in 2021.125 specimens thought to be infected with TSWV were collected from the area. These collected samples were tested by DAS-ELISA method. As a result of the serological test, the disease was detected in 47 of 125 suspected plants and the prevalence rate was calculated as 37.6%.