Fizyoterapistlerin kas-iskelet sistem rahatsızlıklarının ve ergonomi farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of musculoskeletal disorders and ergonomics awareness levels of physiotherapists
- Tez No: 729210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Physiotherapy and Rehabilitation, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu araştırma ile Fizyoterapistlerin Kas-İskelet Sistem Rahatsızlıklarının ve Ergonomi Farkındalık Düzeylerinin Değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Fizyoterapistlere yönelik iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaların azlığı bu çalışmanın hem amacı hem de çıkış noktası olmuştur. Bu amaç ve çıkış noktasından hareketle Türkiye'nin herhangi bir ilinde ve kurumunda çalışan fizyoterapistlere ulaşılmıştır. Uzman görüşüne göre sayının yeterli olduğuna karar verildikten sonra çalışmaya başlanmıştır. Fizyoterapistlerin Kas-İskelet Sistem Rahatsızlıklarının ve Ergonomi Farkındalık Düzeylerinin Değerlendirilmesine ilişkin bu çalışma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan tarama modeli ile yürütülmüştür. Kurum ve şehir bilgisine bakılmadan 173 fizyoterapiste uygulanan anket sonucunda elde edilen verilerle çalışma yapılmıştır. Anket olarak Cornell Kas İskelet Rahatsızlıkları ve Ergonomi Farkındalık Anketleri kullanılmıştır. Yapılan bu araştırmada Fizyoterapistlerin Kas-İskelet Sistem Rahatsızlıklarının ve Ergonomi Farkındalık Düzeyleri arasında; cinsiyete, çalışma yılına, çalışma şekline, çalışma süresine ve aktivite yapma durumuna göre bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde Fizyoterapistlerin Kas-İskelet Sistem Rahatsızlıklarının ve Ergonomi Farkındalık Düzeylerinin cinsiyet, çalışma şekli, çalışma süresi, kamu veya özel kurumda çalışma durumuna göre anlamlı bir farklılık tespit edilmemiş; aktivite yapma durumuna göre anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu sonuçlardan hareketle fizyoterapistlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık düzeylerinin iyi olmadığı görülmektedir. Araştırma sonuçlarından hareketle daha geniş ve genel veriler elde etmek için daha çok fizyoterapistle çalışma yürütülebilir, farklı meslek grubundakilere yönelik benzer bir çalışma yapılabilir, başka bir çalışmada deneysel model kullanılarak uygulamalı bir çalışma yapılabilir. Özelde fizyoterapistler genelde de tüm çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinçlenmelerine katkı sunacak çalışmaların yapılması gerektiği gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research, it was aimed to evaluate the Musculoskeletal System Disorders and Ergonomics Awareness Levels of Physiotherapists. There is few studies on occupational health and safety for physiotherapists in literature and this leads us to study on this issue. With respect to the aim, physiotherapists working in any province and institution of Turkey were reached to investigate. In this study, the number of physiotherapists was decided taking experts' opinion. This study namely“Evaluation of Musculoskeletal Disorders and Ergonomics Awareness Levels of Physiotherapists”was conducted with the screening model known as one of the quantitative research methods. To gather data for this study, the questionnaire namely“Cornell Musculoskeletal Disorders and Ergonomics Awareness Questionnaires”was applied to 173 physiotherapists without considering the place where physiotherapists work. In this study, the relationship between Musculoskeletal Disorders and Ergonomics Awareness of Physiotherapists were examined in terms of gender, working year, working type, working time and activity status. The data was analysed and it is found that there is no difference between the Musculoskeletal System Disorders and Ergonomics Awareness Levels of Physiotherapists according to gender, working style, working time, and working status in public or private institutions; a significant difference was found when the results are investigated in terms of the activity status. Based on these results, it is clearly seen that the awareness level of physiotherapists on occupational health and safety is not good enough. Occupational health and safety has emerged as a result of the study, which is necessary not only for physiotherapy but also for employers. As a future study, based on the results of the research, this study can be carried out with more physiotherapists in order to obtain broader and general data, a similar study can be made for people in different professions, and a practical study can be done using an experimental model in another study. Suggestions were made that studies should be carried out that will contribute to the awareness of physiotherapists in particular and all employees about occupational health and safety in general.