10 yıllık periyotta kliniğimizde cerrahi yapılan boyun kitleli olguların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients with neck masses who underwent surgery in our clinic over a 10-year period
  1. Tez No: 729242
  2. Yazar: MUHAMMET SİNAN DAĞDEVİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, 2011-2020 yılları arasında boyunda kitle nedeniyle cerrahi yapılan 1155 olgunun histopatolojik tanılarının; yaş, cinsiyet, taraf lokalizasyonu ve yıllara göre dağılımını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya 641 erkek 514 kadın, olmak üzere toplam 1155 hasta dâhil edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, kitle lokalizasyonu (sağ,sol ve orta hat), histopatolojik tanıları ve operasyon tarihi kaydedildi. Primeri belli olan, tiroid kaynaklı lezyonlar ve patolojisi net koyulamayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların %55,5'i erkek, %44,5'u kadın, yaş ortalaması 42,56 ± 21,40 yıl olarak bulundu. Histopatolojik tanıların %21,9'u konjenital, %18,1'i inflamatuar, %33,6'sı benign neoplastik ve %26,4'ü malign neoplastik kitlelerden oluşmaktaydı. Yıllara göre tanı gruplarının dağılımına bakıldığında fark bulunamadı. Ancak, tüm tanı grupları arasında yaş açısından anlamlı fark vardı(p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the histopathological diagnoses of 1155 patients who underwent surgery for a neck mass between 2011 and 2020; It was carried out in order to reveal the distribution according to age, gender, side localization and years. A total of 1155 patients, 641 men and 514 women, were included in the study. Age, gender, mass localization (right, left or midline), histopathological diagnosis and operation date of all patients were recorded. Patients with obvious primary, thyroid derived lesions and patients whose pathology could not be determined clearly were excluded from the study. 55.5% of the patients were male, 44.5% were female, and the mean age was 42.56 ± 21.40 years. Histopathological diagnoses consisted of 21.9% congenital, 18.1% inflammatory, 33.6% benign neoplastic and 26.4% malignant neoplastic masses. When the distribution of the diagnosis groups according to the years was examined, no difference was found. However, there was a significant difference in age between all diagnostic groups(p0.05).