Farklı yaş ve cinsiyetteki sıçanlarda vitamin C takviyesinin IL-1β, IL-6, TNF-α ile total oksidan ve antioksidan duruma etkisi
The effects of vitamin C supplementation on IL-1β, IL-6, TNF-α, and total oxidant and antioxidant status in rats of different age and sex
  1. Tez No: 729241
  2. Yazar: MEHMET BAŞEĞMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ERYAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Veteriner Hekimliği, Physiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda özellikle hastalıklardan korunmak ve hastalıkların etkilerini hafifletmek amacıyla vitamin C takviyelerinin bireysel kullanımı artmıştır. Bu nedenle vitamin C takviyesinin etkileşim içinde olduğu tüm süreçlerde ve yol açtığı biyokimyasal ve fizyolojik işlevlerde ne gibi bir değişiklik yaptığının ve buna bağlı klinik yararlar oluşturduğunun bilinmesi önem arz etmektedir. Farklı yaş ve cinsiyetteki Sprague Dawley ırkı sıçanlarda yapılmış olan çalışmada sıçanlara günlük 500 mg/kg dozda uygulanan takviye oral vitamin C'nin serum vitamin C, IL-1β, IL-6, TNF-α düzeyleri ile total oksidan/antioksidan denge ve hemogram parametreler üzerine olası etkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Genç, yetişkin, yaşlı Sprague Dawley ırkı erkek ve dişi sıçanlar çalışmanın materyalini oluşturmaktadır. Her üç yaş grubundaki sıçanlar, erkek ve dişi ile fizyolojik su verilen ve 500 mg/kg canlı ağırlık dozda oral vitamin C uygulaması yapılan olmak üzere her biri 7 hayvan içeren rastgele 12 gruba ayrılmış toplam 84 sıçandan oluşmaktadır. Genç, yetişkin ve yaşlı kontrol gruplarında bulunan 42 adet sıçana 30 gün boyunca oral gastrik gavaj ile 1ml serum fizyolojik uygulanırken, genç, yetişkin ve yaşlı deney grubunda bulunan 42 adet sıçana gastrik gavaj ile günlük 500 mg/kg canlı ağırlık dozda oral vitamin C takviyesi uygulandı. Vakumlu K3 EDTA'lı tüplere alınan kan örneklerinden bazı hemogram parametreleri belirlenirken, serum örneklerinden; vitamin C, TNF-α, IL-6, IL-1β proinflamatuar sitokin ölçümleri ile TAS ve TOS ölçümleri gerçekleştirildi. Bu çalışmada; serum vitamin C düzeylerine takviyenin etkisi yok iken, cinsiyet ve yaşın etkisinin olduğu belirlenmiştir. Takviye ve cinsiyetin proinflamatuar sitokinler ile oksidan ve antioksidan göstergelere etkisi gözlenmezken, yaş hem proinflamatuar sitokinleri hem de oksidan ve antioksidan göstergeleri etkilemiştir. Hemogram parametrelerinden takviyenin alyuvar sayısı ve hemoglobin düzeyini, yaşın akyuvar sayısını, cinsiyetin ise pek çok değeri etkilediği bulundu. Bu çalışmada; vitamin C'nin oral takviyesinin proinflamatuar sitokinleri ve total oksidan / antioksidan dengeyi etkilemediği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the individual use of vitamin C supplements has increased, especially in order to protect against diseases and mitigate the effects of diseases. Therefore, it is important to know what kind of changes vitamin C supplemention makes in all processes which it interacts and biochemical and physiological functions it causes, and creates which associated clinical benefits. In the study conducted with Sprague Dawley rats of different ages and sexes, it was aimed to investigate the possible effect of supplemental oral vitamin C administered to rats at a daily dose of 500 mg/kg on serum vitamin C, IL-1β, IL-6, TNF-α levels, total oxidant/antioxidant balance and hemogram parameters. Young, adult, old Sprague Dawley male and female rats constitute the material of the study. The rats in all three age groups consisted of 84 rats randomly divided into 12 groups, each containing 7 animals, as male and female, given physiological water and administered oral vitamin C at a dose of 500 mg/kg body weight. While 42 rats in the control groups were administered 1 ml of saline via oral gastric gavage for 30 days, 42 rats in the experimental groups received oral vitamin C supplementation at a daily dose of 500 mg/kg body weight via gastric gavage for 30 days. While some hemogram parameters were determined using blood samples collected in vacuumed K3 EDTA tubes, vitamin C, TNF-α, IL-6, and IL-1β proinflammatory cytokine measurements, as well as TAS and TOS measurements, were determined from serum samples. In this study, it was determined that gender and age had affected on serum vitamin C while supplementation had no effect. Age affected both proinflammatory cytokines and oxidant and antioxidant indicators, while the effect of supplementation and gender on proinflammatory cytokines and oxidant and antioxidant indicators was not observed, Among the hemogram parameters, it was found that supplementation affected the number of red blood cells and hemoglobin level, age affected the number of white blood cells, and gender affected many values. In this study; It was concluded that oral supplementation of vitamin C did not affect proinflammatory cytokines and total oxidant / antioxidant balance.