Peptitler ile hücrelere hedeflenmiş nanomalzemelerin hazırlanması
Preparation of cell-targeted nanomaterials with peptites
  1. Tez No: 729252
  2. Yazar: HASRET TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ZİHNİOĞLU, PROF. DR. SUNA TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyokimya, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biochemistry, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Elektrot yüzeylerinin nanopartiküller ve peptitler ile kovalent olmayan immobilizasyonu, kullanılan elektrotun kimyasal özelliklerini değiştirmez, fakat hücre adezyonunun elektrokimyasal ölçümüne izin verir. Elektrot yüzeyinde nanopartikül/ peptit biyokonjugatlarının eldesi ve kanserli-normal hücre hatlarına adezyonunun elektrokimyasal olarak karşılaştırmalı izlenmesi bu doktora tezinin konusunu oluşturmaktadır. Bu bağlamda Altın nanopartiküller ile glutatyon, karnosin ve insülin benzeri büyüme faktörü-1, perde baskılı karbon elektrot yüzeyinde biyokonjugat oluşturularak immobilize edildi. Her bir peptit için modifikasyon basamaklarının karakterizasyonu Taramalı Elektron Mikroskobu-Enerji Dağılımlı X-Işını Spektrometresi (SEM-EDS) ve X-Işını Foto elektron Spektrometresi (XPS) ile gerçekleştirildi. İleri aşamada elektrot yüzeyinde üç farklı peptit ile hazırlanan hücrelere hedeflenmiş nanomalzemelerin biyofonksiyonel yüzeylerinin optimizasyonu, karakterizasyonu ve elektrokimyasal teknikler kullanılarak hücre adezyonuna verdiği cevaplar incelendi. Tez konusu kapsamında seçilen peptitler ile hazırlanan biyofonksiyonel yüzeylerin seçilen hücre hatlarının hepsine adezyon gösterdiği, altın nanopartikül/ glutatyon ve altın nanopartikül/ karnosin ile oluşturulan biyofonksiyonel yüzeylerin elektrokimyasal teknikler kullanılarak yapılan analiz sonucunun seçilen kanserli hücre hatlarının bazılarında doğrusal bir korelasyon katsayısı verdiği anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Non-covalent modification of electrode surfaces with nanoparticles and peptites does not change the chemical properties of the electrode used, but also allows electrochemical measurement of cell adhesion. Obtaining nanoparticle/peptite bioconjugations on the electrode surface and electrochemical comparative follow-up of their adhesion to cancerous-normal cell lines is the subject of this doctoral thesis. Glutathione with gold nanoparticle, carnosine with gold nanoparticle and insulin-like growth hormone-1 with gold nanoparticle were fixed on the screen printed carbon electrode surface by forming a bioconjugate. Scanning Electron Microscopy-Energy Dispersive X-Ray Spectrometer (SEM-EDS) and X-Ray PHotoelectron Spectrometer (XPS) were performed for the characterization of the modification steps. The main purpose of this thesis is to prepare nanomaterials targeted to cells with three different peptites on the electrode surface. Within the scope of the thesis, it was understood that the biofunctional surfaces prepared with peptites showed adhesion to the selected cell lines, and the results of the analysis of the biofunctional surfaces formed with gold nanoparticle/glutathione and gold nanoparticle/carnosine, using electrochemical techniques gave a linear correlation coefficient in some of the selected cancerous cell lines.