Crohn hastalarında serum bilirubin, ürik asit, albumin düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum bilirubin, uric acid, albumin levels in patients with crohn's disease
- Tez No: 669934
- Danışmanlar: PROF. DR. TARKAN KARAKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Crohn hastalarında serum bilirubin, ürik asit, albümin düzeylerinin değerlendirilmesi Oksidatif stres ve antioksidan eksikliği, Crohn hastalığı (CH) ile ilişkili gastrointestinal hasarın patogenezinde anahtar rol oynar. Serum bilirubin, ürik asit ve albümin oksidatif stres kontrolünde rol olan non-enzimatik antioksidanlardır. Bu biyokimyasal parametreler kan örneklerinden düşük maliyetle kolaylıkla tespit edilebilmekte ve klinik uygulamada rutin testler arasında yer almaktadır. Bu serum parametreleri CH'li hastalarda antioksidan durumunun tespiti için uygun biyobelirteçler olabilir. En iyi bilgimize göre; şimdiye kadar serum bilirubin, albümin ve ürik asit düzeyi ile CH arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışma sayısı az sayıdadır ve daha önce Türkiye'den böyle bir çalışma bildirilmedi. Amacımız medikal tedavisi devam eden Crohn hastalarında serum bilirubin, albumin ve ürik asit düzeylerini değerlendirmek, hastalık aktivitesi ve medikal tedavi ile bu parametrelerin değişimini gözlemlemektir. Çalışmamız tek merkezli retrosprektif kohort bir çalışma olup 234 hastanın 114' ü Crohn hastası, 120'si sağlıklı kontrol grubu idi. Crohn hastalarının %49'u (n=56) erkek, sağlıklı kontrol grubunun %39' u (n=47) erkekti. Crohn hastalarının yaş ortalaması 39,36± 12,26; sağlıklı kontrol grubunun 39,12±13,63 saptandı. Hastaların %71,1'i (n=81) remisyonda iken, %20,2'si (n=23) hafif- orta şiddette , %8,8'i (n=10) orta -ağır şiddette hastalık aktivitesine sahipti. Çalışmamızda Crohn hasta grubunda total bilirubin, direkt bilirubin, albümin düzeyleri sağlık kontrol grubuna göre anlamlı düşük saptandı (p=0,045; p=
Özet (Çeviri)
Evaluation of serum bilirubin, uric acid, albumin levels in patients with Crohn's disease Oxidative stress and antioxidant deficiency play key roles in the pathogenesis of Crohn's disease (CH) -related gastrointestinal injury. Serum bilirubin, uric acid and albumin are nonenzymatic antioxidants that play a role in oxidative stress control. These biochemical parameters can be easily determined from blood samples at low cost and are among the routine tests in clinical practice. These serum parameters may be suitable biomarkers for the determination of antioxidant status in patients with CD. According to our best knowledge; until now, serum bilirubin, albumin and uric acid levels with the number of studies examining the relationship between CH are few and not previously reported such a study from Turkey. Our aim is to evaluate serum bilirubin, albumin and uric acid levels in Crohn's patients undergoing medical treatment, and to observe the changes in these parameters with disease activity and medical treatment. Our study was a single-center retrospective cohort study, of which 114 of 234 patients were Crohn's disease and 120 were healthy controls. 49% (n=56) of the Crohn's patients were male and 39% (n=47) of the healthy control group were male. The mean age of the Crohn's patients was 39.36 ± 12.26; the healthy control group was found to be 39,12 ± 13,63. While 71,1% (n=81) of the patients were in remission, 20,2% (n=23) had mild-moderate, and 8,8% (n=10) had moderate-severe disease activity. In our study, total bilirubin, direct bilirubin and albumin levels were found to be significantly lower in the Crohn's patient group compared to the health control group (p = 0,045; p =