İndirekt hiperbilirübinemili yenidoğanlarda retikülosit parametrelerinin klinik önemi
Clinical importance of reticulocyte parameters in newborn with indirect hyperbilirubinemia
  1. Tez No: 731185
  2. Yazar: MEHMET SEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KAYA NARTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yenidoğan sarılığı, yenidoğan döneminin sık karşılaşılan sorunlarından birisidir. Hayatın ilk günlerinde sıklıkla karşılaşılan yenidoğan sarılığı, gerekli tedavi uygulanmadığı takdirde bilirubinin nörotoksik etkisi nedeniyle bazen istenmeyen ölümlere ve uzun dönem nörolojik sekellere yol açabilen bir durumdur. Amacımız; primer tanısı indirektt hiperbilirubinemi olan ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatırılarak izlenen geç preterm ve term yenidoğanlarda retikülosit parametrelerinin incelenmesi ve perinatal olaylarla arasında korelasyon olup olmadığını saptamak ve etyolojide hemoliz varlığına göre retikülosit parametrelerindeki değişkenliğini yansıtabilmektir. Bu çalışmada; Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında indirektt hiperbilirubinemi nedeniyle yatırılarak izlenen 151 term ve preterm yenidoğan olgusu incelendi. Çalışma grubumuzu oluşturan olguların; doğum tarihi, cinsiyeti, doğum kilosu, doğum şekli, gestasyon haftası, postnatal yaş, tartı kaybı yüzdesi, anne yaşı, annenin parite sayısı, yatış total bilirubin, indirektt bilirubin düzeyi anne kan grubu, bebek kan grubu, direkt Coombs testi, yatış eritrosit sayısı, hemoglobin, hematokrit, MCV, MPV, MCH, MCHC ve mutlak retikülosit sayısı, retikülosit yüzdesi, IRF, Ret-He, kan gazı COHb düzeyi, G6PD düzeyi; verilen tedavi şekli (fototerapi/kan değişimi/IVIG), fototerapi süresi içeren klinik bilgi ve parametreleri ayrıntılı formlara kaydedildi. Çalışmamızda ortalama IRF değeri %27,43±15,5, mutlak retikülosit sayısı 0,11±0,10 10^6/uL, retikülosit yüzdesi %2,44±2,00 saptanırken, ABO uygunsuzluğunda mutlak retikülosit sayısı ve retikülosit yüzdesinin artmış olduğu görüldü. Sırasıyla IRF değeri ile MCV ve MCH ile pozitif yönlü, MCHC ile negative yönlü bir ilişki bulundu. Mutlak retikülosit sayısı ve retikülosit yüzdesi ile MCV ve MCH arasında pozitif yönlü bir ilişki bulundu. Olguların postnatal yaşı ile IRF, mutlak retikülosit sayısı ve retikülosit yüzdesi arasında negatif yönlü bir ilişki bulundu. Sonuç olarak, sarılığı olan yenidoğanlarda retikülosit yüzdesi ile birlikte yeni retikülosit parametrelerinin de değerlendirilmesi gereklidir. Postnatal yaşa göre daha yüksek IRF değeri sarılıklı yenidoğanlarda hemoliz nedenlerini saptamada yardımcı olabileceği düşünülmektedir. IRF değerinin retikülosit değerleriyle benzer olarak postnatal yaş, annede GDM (gestasyonel diyabet) birlikte değerlendirilmesi gerektiği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice is one of the most common problems of the neonatal period. Neonatal jaundice, which is frequently encountered in the first days of life, is a condition that can sometimes lead to undesired deaths and long-term neurological sequelae due to the neurotoxic effect of bilirubin if the necessary treatment is not applied. Our aim is to examine reticulocyte parameters in late preterm and term newborns whose primary diagnosis is indirect hyperbilirubinemia and who are hospitalized in the neonatal intensive care unit, and to determine a correlation between perinatal events and to reflect the variability in reticulocyte parameters according to the presence of hemolysis in the etiology. In our study, 151 cases of indirect hyperbilirubinemia who were hospitalized in the Neonatal İntensive Care Unit of Health Sciences University Kartal Dr Lütfi Kırdar City Hospital between January 1, 2019 and December 31, 2021 were investigated. Date of birth, sex, birth weight, mode of delivery, week of gestation, postnatal age, weight loss percentage, maternal age, parity number of the mother, total bilirubin hospitalization, indirect bilirubin level maternal blood group, infant blood group, direct Coombs of term and late preterm newborns Clinical information and parameters including hospitalization test, erythrocyte count, hemoglobin, hematocrit, MCV, MPV, MCH, MCHC and absolute reticulocyte count, reticulocyte percentage, IRF, Ret-He, blood gas COHb level, G6PD level, phototherapy duration were recorded. In our study, mean IRF value was %27.43±15.53, absolute reticulocyte counts 0.11±0.10 10^6/uL, reticulocyte percentage %2.44±2.00, while absolute reticulocyte counts and reticulocyte percentage increased in ABO incompatibility. A positive relationship was found between MCV and MCH with IRF value, and a negative relationship with MCHC. A positive correlation was found between absolute reticulocyte count and percentage of reticulocyte and MCV and MCH. A negative correlation was found between postnatal age of the cases and IRF, absolute reticulocyte counts and reticulocyte percentage. In conclusion, new reticulocyte parameters should be evaluated together with the reticulocyte percentage in newborns with jaundice. It is thought that a higher IRF value compared to postnatal age may be helpful in determining the causes of hemolysis in newborns with jaundice. It was thought that the IRF value should be evaluated together with the perinatal events, similar to the reticulocyte values.