Stres üriner inkontinansı olan kadınların tedavisinde lokal otolog trombositten zengin plazma (PRP) enjeksiyonunun etkinliği
Effectiveness of local autological platelet-RİCH plasma injection in the treatment of women with stress urinary incontinence
  1. Tez No: 769259
  2. Yazar: SEMİH SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULVİ HAKVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Calışmamızda 20 yaş üstü SÜİ olan kadınlarda cerrahi tedaviye alternatif olarak periüretral otolog PRP etkinliğini görmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ürodinami ile belirlenen SUİ ve Stres ağırlıklı Mikst İnkontinans tanısı alan 36 hasta katıldı. Hastalara başlangıçta ve 1. ay sonunda Cence marka PRP için özel üretilen tüp ile implacer yardımıyla periüretral enjeksiyonu uygulandı. Hastalara başlangıç, 1. ay uygulama ve 3. ay kontrol sonrası Üİ değerlendirme ve yaşam kalite anketleri ( ICIQ-SF , UDİ-6 , IIQ-7) ve Öksürük Stres testi (ÖST) uygulanarak tedavinin etkinliği kontrol edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan hastalara uygulanan yaşam kalite anketlerinden ICIQ-SF anketinde 0 dan 21 e doğru semptomların etkilerinin artışını gösteren puanlamada preop ortalama puan 15.36±3.53 ten 3.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to see the efficacy of periurethral autolog (PRP) as an alternative to surgical treatment in women over 20 years of age with stress urinary incontinence. Materials and Methods Thirty-six patients diagnosed with SUI and Stress-weighted Mixed Incontinence, determined by Urodynamics, participated in the study. PRP was applied to the patients at the beginning and at the end of the first month. The efficacy of the treatment was checked by applying the UI assessment and quality of life questionnaires (ICIQ-SF, UDI-6, IIQ-7) and the Cough Stress test (OST) to the patients at the beginning, the 1st month of application and the 3rd month after the control.