Kurumsal sosyal sorumluluğun kurumsal sürdürülebilirlik ve marka&kurum imajı üzerindeki etkisinde işveren markası ve proje anlamlılığın aracılık etkisi
The mediation effect of employer brand and project meaningfulness in the effect of corporate social responsibility on corporate sustainability and brand&corporate image
  1. Tez No: 729309
  2. Yazar: FATİH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ELÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İşletmelerin en önemli faktörlerinden biri çalışanlarıdır. Bu nedenle işletmeler, sorumlulukları çerçevesinde çalışanlarının beklentilerini, işletmeye yönelik algılarını ve sergiledikleri davranışları dikkate almalıdır. Bu araştırmada, kurum çalışanlarının kurumsal sosyal sorumluluk algısının kurum&marka imajı ve kurumsal sürdürülebilirlik üzerindeki etkisi ile işveren markasının ve proje anlamlılığının çoklu aracılık etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın evreni, Türkiye'den Marmara Bölgesi'nde bulunan ve 50-250 arasında çalışanı olan farklı alanlarda üretim yapan 20 farklı KOBİ niteliğindeki kurumların bir yıldan uzun süredir şirketlerinde kalan çalışanlarından oluşmaktadır. Anketler çevrimiçi olarak KOBİ'lere gönderilmiştir. Ağırlıklı olarak beyaz yakalı çalışanların olduğu 725 çalışandan geri dönüş olmuştur. Değerlendirmeye bu çalışanların arasından bir yıldan fazla çalıştığı görülen 559'u alınmıştır. Elde edilen verilerin analizi bileşen bazlı en küçük kareler modellemesi ile yapılmıştır. Modelin analizi ve geçerliliği Smart PLS yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bulgulara göre, çalışan odaklı KSS faaliyetleri, KOBİ'lerde çalışanlar arasında kurumsal sürdürülebilirlik algılarını olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca kurum&marka imaj algılarının oluşumunda işveren markası ve proje anlamlılığının tam aracılık etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak çalışanlarına karşı sorumluluklarını yerine getiren şirketlerde, çalışanların kurum&marka imaj algısının oluşumunda yüksek etkiye sahip olduğu, işveren markasının ve proje anlamlılığının etkisinin bu etkiye tam aracılık edeceği sonucuna varıldı. Çalışan odaklı KSS faaliyetlerinin kurumsal sürdürülebilirlik algıları üzerinde ise olumlu bir etkisinin olacağı, projenin anlamlı olması çalışanlarda sürdürülebilirlik algısında anlamlı bir fark oluşturmazken, işveren markasına önem veren işletmelerde ise bu etkiye tamamlayıcı bir aracı etkisinin olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors of businesses is their employees. For this reason, businesses should consider the expectations of their employees, their perceptions towards the business and the behaviors they exhibit within the framework of their responsibilities. Therefore, businesses should consider the expectations of their employees, especially their perceptions and behaviors towards the business. The purpose of this study is to examine the impact of corporate social responsibility perception of corporate employees on corporate brand image and corporate sustainability. In addition, the multi-mediating effect of employer branding and project significance was examined. The universe of the study consists of the employees of 20 different SMEs, located in the Marmara Region of Turkey and producing in different fields with 50-250 employees, who have stayed in their companies for more than one year. The surveys were sent to SMEs online. There was feedback from 725 employees, mainly white-collar employees. 559 of these employees, who were seen to have worked for more than one year, were included in the evaluation. The analysis of the obtained data was made by component-based least squares modeling. Analysis and validation of the model was done using Smart PLS software. According to the findings, employee-oriented CSR activities positively affect corporate sustainability perceptions among employees in SMEs. In addition, it was concluded that employer brand and project significance have a full mediating effect on the formation of corporate brand image perceptions. As a result, it was concluded that in companies that fulfill their responsibilities to their employees, employees have a high effect on the formation of corporate brand image, and that the effect of employer brand and project significance will fully mediate this effect. It has been concluded that employee-oriented CSR activities will have a positive effect on corporate sustainability perceptions, while the fact that the project is meaningful does not make a significant difference in the perception of sustainability in employees, on the other hand, there will be a complementary mediator effect in enterprises that attach importance to the employer brand.