Meditation's effect on detachment as an emotion regulation strategy
Meditasyonun, bir duygu düzenleme stratejisi olan kopma (detachment) üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 729394
  2. Yazar: SİMAY SELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FUNDA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Meditasyon, kişilerin duygusal dengeyi, bilişsel kapasiteyi, ruhsal ve bedensel iyilik durumunu desteklemek için çokça uygulanan bir pratiktir. Bu çalışma, meditasyonun dikkati toplama ve duyguları düzenleme üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Katılımcılar, rakamlardan oluşturulan Stoop testini yanıtlarken, kulaklıklarından duygusal tetiklenme oluşturmasını planladığımız sesleri dinlerken, başlarındaki bant ile elektrofizyolojik aktivitelerini kaydettik. Verilen yanıt süresini en fazla 1 saniye tutarak kişilerde bilişsel yük oluşturmayı planlarken, duygusal tetikleyici seslerin de dikkatlerini dağıtmasını planladık. Uyumlu ve uyumsuz görsel göreve eşlik eden yüksek ve düşük dürtücü, yüksek ve düşük hoşa giden seslerle gerçekteştirdiğimiz deneyde meditasyon yapan katılımcıların daha yüksek doğruluk oranıyla daha düşük sürede yanıt vermesini varsaydık. Davranışsal deneyin sonucu, meditasyon yapan kişilerde daha yüksek başarı olanı ve daha düşük reaksiyon hızı ile hipotezimizi desteklerken, duygusal tetikleyici seslerin iki grubun da başarını oranını ve yanıtlama hızını etkilemediğini gözlemledik. Eletrofizyolojik verileri analiz ettiğimizde altta nöral düzeyde işleyen sistemde hem duygusal hem de görsel koşulların kişiler üzerinde planladığımız etkiyi gösterdiği ve meditasyon yapan kişilerin ön beynindeki elektrotlarda daha düşük gamma salınımları ile daha az çaba ile dikkatlerini koruyabildiklerini ve temporal bölgede de yine daha düşük gamma aktivasyonu ile duygularını düzenlemede daha başarılı olduklarını gözlemledik. Sonuçlarımız, meditasyonun dikkat kapasitesi ve duygusal düzenleme üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Meditation is a highly practiced technique to create emotional balance, cognitive enhancement, and general well-being. The aim of this study is to investigate the benefits of meditation on attentional stability and emotion regulation. We created a psychophysics task consist of number counting Stroop task and played emotionally triggering sounds on the headphones during the experiment. We intended to create cognitive load by asking the participants to respond to the tasks by congruent or incongruent according to the condition of the visuals in 1 second, while the affective sounds would distract their attention. The study consisted of 8 conditions as the combination of 2 visual conditions (congruent and incongruent) and 4 auditory conditions (arousal high- arousal low- pleasure high- pleasure low). We expected the group consisted of meditation practitioners to respond with higher accuracy rate (percentage) in lower reaction time (ms) compared to the meditation naïve control group. During the experiment, we recorded the electrophysiological activations of the participants and expected lower beta and gamma oscillations in the meditation group's frontal and temporal regions. The behavioral results fulfilled our expectations since the meditation group performed with higher accuracy rate and lower reaction time. Although the analysis of behavioral results showed that congruency had significant effect, there were no effect of affective sounds on participants' accuracy rate and reaction time. On the other hand, electrophysiological results revealed that both the congruency and sound type affected the participants', and in group comparison, the meditation group generated lower gamma oscillations both in frontal region which is associated with cognitive control and temporal region where the emotion processing occur. Our results indicated that meditation provides higher attentional stability and increase emotion regulation skills especially in neural level.