The effect of harmonic and inharmonic sound on roughness perception in the tongue and fingertip
- Tez No: 729393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çoklu duyu entegrasyonu, sinir sistemi tarafından birden fazla duyudan gelen bilginin entegrasyonunu ifade eder. Yumuşak, sert, sıcak gibi sıfatların işitsel ve dokunsal özellikler için yaygın olarak kullanılmasından da anlaşılacağı üzere işitsel ve dokunsal duyular yakından ilişkilidir. Önceki çalışmalar, işitsel ipuçlarının farklı özelliklerinin, dokunsal ipuçlarının daha yumuşak veya daha pürüzlü olarak algılanmasına neden olabileceğini göstermektedir. Bu tezde, harmonik ve inharmonik seslerin dil ve parmak ucu ile dokunsal pürüzlülük algısına etkisi birlikte sunularak incelenmiştir. Katılımcıların işitsel pürüzlülük nedeniyle inharmonik sesleri dinlerken yüzeyleri daha pürüzlü algılamaları beklenmiştir. Farklı pürüzlülük seviyelerine (P100, P120, P150 kum sayıları) sahip üç zımpara kağıdı ile eşzamanlı ve sıralı harmonik ve inharmonik sesler katılımcılara sunulmuştur. Sonuçlar, her iki deneyde de katılımcıların eşzamanlı inharmonik sesleri dinlerken, parmak uçlarıyla eşzamanlı harmonik seslere kıyasla P120 kum numaralı yüzeyi daha pürüzlü algıladıklarını göstermektedir. Ancak parmak ucu için P100 ve P150 tane numaralı zımpara kağıtlarının harmoninin herhangi bir etkisi gözlemlenmemiştir. Bunun yanı sıra harmonik ve inharmonik seslerin dilin pürüzlülük algısına herhangi bir etkisi gözlenmemiştir. İşitsel pürüzlülüğün, pürüzlülük algısında bir belirsizlik oluştuğu durumda, belirli pürüzlülük seviyelerine sahip yüzeyler için dokunsal pürüzlülük algısını artırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Multisensory integration refers to the integration of multiple senses by the nervous system. Auditory and tactile features are closely related senses as can be understood from the fact that adjectives such as soft, rough, and warm are used commonly for auditory and tactile features. Previous studies show that different characteristics of auditory cues may cause perceiving tactile cues as smoother or rougher. In this thesis, the effect of harmonic and inharmonic sounds on tactile roughness perception was studied by tongue and fingertip while they are presented simultaneously. We expected the participants to perceive surfaces rougher while they listen to inharmonic sounds due to auditory roughness. We presented simultaneous and sequential harmonic and inharmonic sounds with three sandpapers with different roughness levels (P100, P120, P150 grit numbers) to the participants. Results suggest that participants perceive sandpaper with the P120 grit number rougher while they listen to simultaneous inharmonic sounds than simultaneous harmonic sounds by their fingertip in two different experiments. However, any effect of harmonicity on the sandpapers with P100 and P150 grit numbers was not observed for fingertip. In addition to this, there is no effect of harmonic and inharmonic sounds on roughness perception for tongue. We suggest that auditory roughness may enhance tactile roughness perception for surfaces with particular roughness levels for fingertip, possibly when there is an ambiguity in roughness estimation.