Genç yetişkinlerde benlik kurgusu ve travma ile başa çıkabilme algısı
Self construal and perception of coping with trauma in young adults
  1. Tez No: 729409
  2. Yazar: AYŞE ÖZNUR YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmada genç yetişkinlerin travma ile başa çıkabilme algılarının benlik kurguları bakımından incelenmesi amaçlanmaktadır Araştırma 2020-2021 yılında Türkiye sınırları içerisinde yaşayan 22-30 yaş arasındaki genç yetişkin bireylerle yapılmıştır. Araştırma verileri, covid-19 sebebi ile korunması gereken sosyal mesafe düşünülerek google form aracılığıyla toplanmıştır. Gönüllü katılımcılara uygulanan formlar iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların yaş, cinsiyet, medeni durum, en uzun süre yaşanılan yerleşim yeri gibi sosyo-demografik bilgilerin alındığı kişisel bilgi formu, ikinci bölümde Bonano ve arkadaşları tarafından 2011 yılında geliştirilen, Arı ve Soysal (2017) tarafından Türkçe uyarlama çalışması yapılan“Travma İle Başa Çıkabilme Algısı Ölçeği”ve Kashime ve Hardie tarafından 2000 yılında geliştirilen, Ercan (2011) tarafından uyarlama çalışması gerçekleştirilen,“İlişkisel-Bireyci-Toplulukçu Benlik Ölçeği”yer almaktadır. Çalışma genç yetişkinlerin travma ile başa çıkabilme algılarını benlik kurguları bakımından incelemeyi amaçladığı için betimsel ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Çalışma verileri spss 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri analiz ederken gerekliliklerine göre; Kolmogorov-Smirnov, t-testi, Bonferroni, post hoc testi ve regresyon analizi yapılmıştır.Yapılan analizlerin sonucunda bireyci benliğin travma ile başa çıkabilme algısını pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Sonuçlar veriler ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to examine young adults' perceptions of copin with trauma in terms of self construals. The research was contucted with young adults between the ages of 22-30 living within the borders of Turkey in 2020-2021. Research data were collected through google form, considering the social distance that needs to be protected due to covid-19. The forms applied to volunteer participants cosist of two parts. In the first part, there is a personal infomation form that collects socio-demograpfic information such as age, gender, marital status, place of residence fort he longest time. In the second part, there are the“ Perception of Coping with Trauma Scale”, which was developed by Bonano et al. in 2011 and adapted into Turkish by Arı and Soysal (2017) and“Relational-Individualist-Collective Self Scale”developed by Kashime and Hardie in 2000 and adapted by Ercan (2011). The study was conducted in a descriptive relational survey model,as it aimed to examine young adults' perceptions of coping with trauma in terms of self construals. Study data were analyzed using spss 22.0 program. According to the requirements when analyzing the data; Kolmogorov-Smirnov, t-test, Bonferroni, post hoc test and regression analysis were performed. As a result of the analysis, it was seen that the individualistic self positively predicted the perception of coping with trauma. The results are discussed in the light of the data.