Gürcistan'da etnik çatışmalar: Abhazya ve Osetya örneği
Ethnic conflicts in Georgia: The example of Abkhasia and Ossetia
- Tez No: 729422
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Etnik çatışmalar, etnisitenin siyasal kalıplar içine girmesi ile ortaya çıkan ürünlerdir. Bu açıdan etnik çatışmalar, etnik katmanlar arasında ve genelinde kurumsallaşmış eşitsizlik sistemlerini değiştirme ya da geliştirme amacıyla etnisiteyi psikolojik ya da kültürel veya toplumsal veri olmaktan çıkarıp siyasî bir manivela gücü haline getirme olarak da ifade edilebilir. Etnik çatışmalar etnik gruplar arasında silahlı çatışmalar şeklinde ortaya çıkabileceği gibi etnik bir unsur ile devlet arasında da yaşanabilir. Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından ve Soğuk Savaş döneminin sonlanması ile birlik üyesi ülkeler bağımsızlıklarını ilan etmeye başlamıştır. Bu süreçte Güney Kafkasya bölgesinde bulunan Gürcistan da bağımsızlığını da ilan ederek uluslararası sisteme bağımsız bir aktör olarak girmiştir. Bu devletlerin bağımsızlıklarını ilan etmesi sonucu SSCB döneminde dondurulmuş sorunlar olarak adlandırılan, bazı ülkelerin sınırları içinde baş gösteren etnik anlaşmazlıklar otorite-güç boşluğu sonucu ile birlikte çatışma alanlarına dönüşmüştür. Gürcistan coğrafyasında yaşayan Abhaz ve Oset halklarının Gürcistan'dan ayrılma talepleri de Gürcistan-Abhazya ve Gürcistan-Osetya çatışmasına kaynak olmuştur. Rusya Federasyonu, Türkiye ve İran gibi bölgesel güçler Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrasında ortaya çıkan güç boşluğunu doldurabilmek amacıyla bölgesel bir rekabete konu olmuşlardır. Bu kapsamda Bölgesel güçlerin Güney Kafkasya devletleriyle kurdukları karşılıklı diyaloglar ve iş birlikleri etnik temelli çatışmaların yönünü belirlemede etkili olmuştur. Rusya dış politikasında uygulamış olduğu yakın çevre doktrini kapsamında, donmuş sorunlar olarak adlandırılan etnik ayrılıkçı bölgeleri coğrafyasında bulunduran ülkelerin uluslararası izledikleri politikaları, kendi çıkarları doğrultusunda manipüle edebilmek için bahse konu bölgeleri kullandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ethnic conflicts are products come out when ethnicity enters into political patterns.From this point of view, Ethnic conflicts are expressed as changing institutionalized systems of inequality in ethnic groups or making ethnicity a political lever, rather than a psychological or cultural or social data for the purpose of development. Ethnic problems may occur between ethnic groups and state as well as coming out in the form of gunfight. After dissolution of the Soviet Union and ending of the cold war, Soviet Union member states began to declare independence. In this period, Azerbaijan, Armenia, Georgia in South Caucasus entered the system as an independent actor by declaring independence. As a result of declaration of independence ethnic disagrement, named as passivized problems, within the borders of some countries turned into conflict zones with authority-power gap. The demand of secession of Abkhaz and Ossetian from Georgia is the source of Abkhazia-Georgia and Georgia-Osetia conflicts. Regional Powers such as Russian Federation, Turkey and Persia caused regional competitivesness to fill the power gap came out after dissolution of the Soviet Union. Within this framework, regional power's established reciprocal dialogues and cooperation between South Causcasus States have an impact on determining way of ethnic-based conflicts. Within the scope of the close environment doctrine that Russia has implemented in its foreign policy, it is to use the said regions in order to manipulate the international policies followed by the countries that have ethnic separatist regions called frozen problems in their geography in line with their own interests.