1970 sonrası Amerika sinemasında şiddet öğesinin sunumu
Presentation of violence in American cinema after 1970
- Tez No: 72943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ MAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Amerikan toplumu tarihinin her kesitinde şiddet kullanmış bir toplumdur. Göçmenlerin yeni kıtaya ayak basmalarıyla yerlileri dövüp, tecavüz edip, yağmalayıp öldürmeleye başlamaları bir olmuştur. Bu tür işkenceler Afrika'dan köle olarak getirilen zenciler üzerinde de devam etmiştir. Babadan oğula yıllarca miras bırakılan bu şiddet sonuçta ABD'nin dünyanın en çok şiddet kullanan toplumlarından biri olmasına sebep olmuştur. Tabii ki bu Amerikan toplumu kadar sinemasına da yansır. En yeni sanat dalı olaran sinema Amerikan kültürünü bütün dünyaya tanıttı. Ancak Hollywood'un tanıttığı Amerikan kültürü gerçeği tam olarak yansıtır mı? Amerikan kültürünün tarihinde şiddet yatmakta olsa da Amerikan sineması gerçek hayattan çok daha fazla şiddet içerir. Amerikan sinemasının izleyicilerine şiddeti öğretmekle suçlanmasının sebeplerinden biri de budur. Küçük çocuklar gibi şiddet izlemesi sakıncalı olan kişiler için bu suçlama doğrudur. Çünkü çocuklar gözlem yaparak ve taklit ederek öğrenirler. Ve şiddet gözlemlediklerinde şiddet kullanarak bunu kendi hayatlarına geçirirler. Şiddet izlemek yetişkinler üzerinde çok az etki yaratır. Yetişkinler için eğitim ve ekonomik durum şiddet kullanımında şiddet izlemekten daha önemli yer taşır. Bu çalışma, Amerikan kültüründe şiddet profili ve modern Hollywood sinemasının psikolojik etkilerine ek olarak 1970 sonrası Amerikan sinemasının en çok şiddet içeren ve en uzun ömürlü türü olan“korku”sinemasını da inceler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT American society has always been a violent one. From the day the settlers set foot on the new continent, they began to beat, rape, loot and murder the natives and continued their abuse with the Africans they forced to come and act as slaves. This violence was inherited from generation to generation and now USA is one of the most violent nations in the world. This, of course, reflects on their art, as well as their culture. As the newest ait form, cinema took part in teaching the rest of the world about American culture. Is the way Hollywood cinema portrays American culture accurate? Although American culture has a history of violence, American cinema is tar more violent than the real life. That is part of the reason why American cinema and television is blamed for teaching violence to their viewers. If a person is vulnerable to viewing violence, such as small children, than this blame is rightly pointed. Because children learn by observation and imitation. And when they see violence, they act violently. But viewing violence has little effect on adults. For adults education and economical status is tar more influential in acting violently than watching violent films. In addition to a historical profile of violence in American culture and an examination of the psychological effects of modern Hollywood cinema, this report includes a close look at the“horror”genre that is the most violent and the longest lasting genre of the American cinema after 1970.