İlişki pazarlaması ve Türkiye uygulamaları
Relationship marketing and implications in Turkey
- Tez No: 72942
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İKBAL AKSULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET 1960'lı yıllarda geliştirilmiş klasik pazarlama karması yönetimine dayanan pazarlama anlayışının geçerliliğinin sınırları üzerindeki tartışmalar giderek artmaktadır. Geleneksel pazarlama anlayışının kısa dönem ticarete odaklı olduğu, uzun dönemli firma müşteri ilişkisini geri plana ittiği yolundaki eleştiriler son yıllarda çokça tekrarlanmaya başlamıştır. İlişki pazarlaması kavramının, pazarlama teori ve pratiğine getirmiş olduğu yeni anlayış, mevcut müşterilerin muhafazasına ve kurulmuş olan ilişkiyi uzun döneme taşımaya odaklıdır. Endüstriyel pazarlarda ve hizmet sektöründe filizlenen uzun donem ilişkiye odaklı bu düşünce biçimi, ciddi ölçülerde tüm sektörlere sıçramıştır ve çevresel faktörler bugün firmaları, müşteri ile hep daha yakın olmaya ve daha uzun suren ticari ilişkiler kurmaya yöneltmektedir. Müşteri hizmetleri, mevcut müşterinin elde tutulması, veri tabanı pazarlaması vasıtasıyla daha yakın müşteri iletişimi ve etkileşimi sağlanması gibi uzun dönem odaklı yaklaşımlara yönelmek sadece pazarlama departmanı için değil, işin tüm boyutlardaki başarısı için bir zorunluluk halini almıştır. Avrupa ve Kuzey Amerika'da yaşanan ve etkisi giderek tüm sektörlere yayılan, uzun döneme odaklı firma- müşteri ilişkilerinin gelişmekte olan bir ülke bazında boyutlarını irdelemek, endüstriyel ürünler üreten Türkiye firmalarını ve iş yapma dinamiklerini anlamak, Avrupa ile uyumlaşma surecindeki Türkiye ekonomisi ve endüstrisi için önemli bir gösterge olacaktır. Türk endüstriyel anlayışı ve iş yapma disiplinlerinin değişen küresel rekabet koşullarına göstereceği uyumun başarısı, batı endüstrilerinde etkisi açıkça hissedilen böylesi bir perspektiften incelenerek, konuya ilişkin güncel bir fotoğraf ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There has been an increasing debate on the concept of marketing mix, which was introduced in 1960s and has dominated marketing thought, research and practice, for almost 40 years. Recently, traditional marketing mix approach has been accused of being transaction oriented. As has been advocated in this study, relationship marketing concept and its philosophy, propose a shift towards customer retention and long-term relationship orientation in marketing. This new way of doing business has evolved in industrial markets and services sector and extended to almost all other businesses. Additionally, increase in affluence, buyer's market, globalisation, computer and telecommunications developments etc. have forced the companies to get closer to their customers and establish long- term relationships. Underpinnings of these long-term oriented relationships, such as customer service, customer retention and database marketing is increasingly becoming vital, not only for the success of marketing departments, but also for the prosperity of the entire business. Analysing the long-term interfirm relationships, which have already taken place especially in Europe and in North America, is a substantial indicator in terms of understanding the business dynamics of Turkey as an advanced developing country. Turkish way of doing business, which has faced an adaptation process to the global competitive environment, is examined with respect to such an advanced understanding of marketing and business disciplines.