A psychoanalytic approach to two major characters in Harry Potter and the Half-Blood Prince and Harry Potter and the Deathly Hallows
Harry Potter ve Melez Prens ve Harry Potter ve Ölüm Yadigarları'ndaki iki büyük karaktere psikanalitik bir yaklaşım
  1. Tez No: 729439
  2. Yazar: ARYAN FAREEQ NABE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAYAD ENWIYA JAJO AL-JAMANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sigmund Freud'un psikanalitik teorisi, edebiyattaki çeşitli karakterlere uygulanabilecek geniş bir teoridir. Bu araştırma, Harry Potter serisi son iki kitabında yer alan Harry Potter ve Severus Snape karakterlerinin analizini konu almaktadır. Rowling, kitaplarında karmaşık kişilikleri çizebilmekte ve bu karakterlerin karmaşıklığını inceleme ve kavrama fırsatı vermektedir. Freud'un teorilerinin uygulanması, okuyucuların hem Harry'nin hem de Snape'in içsel düşüncelerine ve motivasyonlarına ışık tutmasını sağlar. Bu araştırma, yetim bir çocuk ve bir genç olarak kişiliğinden bir şeyler öğrenmek için Harry'nin karakterine bir bakış açısı getiriyor. Bu çalışma sayesinde, Harry'nin zor hayatı okuyucular için daha anlamlı ve daha çekici hale geliyor. Aynı zamanda Snape'in şüpheli davranışlarının ardındaki nedenleri ortaya çıkarmaya yönelik bir girişimdir. Bu tez üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm, teoride bulunan ana kavramların tanımlarını açıklayan Freud tarafından sağlanan psikanalitik kavramların teorik bir çerçevesini sunar. İkinci bölüm, serinin altıncı kitabı Harry Potter ve Melez Prens'i analiz etme girişimidir. İki karakter, Harry ve Snape'in kişiliklerini ve aralarındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için incelenecektir. Üçüncü bölümde, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları adlı serinin son kitabında bu iki karakter incelenecektir. Bu kitap, Harry ve Snape'i çevreleyen gizemleri aydınlatırken hikayeye tatmin edici bir sonuç sunuyor. Bu bölümde, Harry'nin öne çıkan bazı özellikleri ve Snape'in kişiliğini çevreleyen belirsizlikler kadar onların zor çocukluk eğitimi de tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The psychoanalytic theory by Sigmund Freud is a broad theory that could be applied to various characters in literature. This research deals with analysing the characters of Harry Potter and Severus Snape in the last two books of the Harry Potter series. Rowling is able to draw complicated personalities in her books which gives an opportunity to examine and comprehend the complexity of these characters. The application of Freud's theories enables the readers to shed the light on the inner thoughts and motivations of both Harry and Snape. This research takes an insight into Harry's character to learn from his personality as a bereaved child and a teenager. Through this study Harry's difficult life makes more sense and more relatable to the readers. It is also an attempt at uncovering Snape's reasons behind his questionable actions. This thesis is divided into three chapters. The first offers a theoretical framework of the psychoanalytical concepts provided by Freud explaining the definitions of the major notions found in this theory. The second chapter is an attempt at analysing the sixth book in the series, Harry Potter and the Half-Blood Prince. The two characters will be examined to offer a better understanding of the personalities of Harry and Snape as well as the relationship between them. In the third chapter, these two characters will be studied in the last book of the series named Harry Potter and the Deathly Hallows. This book presents a satisfying conclusion to the story while clarifying the mysteries surrounding Harry and Snape. In this chapter, their difficult childhood upbringing will be discussed as well as some of Harry's prominent traits and the ambiguities surrounding Snape's personality.