Üniversite öğrencilerinin pandemi sürecinde internet bağımlılığı, iletişim becerileri ve duygularını ifade etme ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of the relationship between internet addiction, communication skills and expression of emotions of university students during the pandemic process
- Tez No: 729455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, İletişim Bilimleri, Psychology, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmanın amacı, pandemi sürecinde üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığı, iletişim becerileri ve duyguları ifade etme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve çeşitli demografik değişkenler açısından karşılaştırılmasıdır. Araştırma evrenini, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde eğitim-öğretimine devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu öğrenciler arasından kolayda örneklem yöntemi ile seçilen 279 kadın ve 164 erkek olmak üzere toplam 443 gönüllü birey oluşturmaktadır. Katılımcılara araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu dâhil olmak üzere“İnternet Bağımlılığı Ölçeği”,“Duyguları İfade Etme Ölçeği”ve“İletişim Becerileri Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin dağılımını tespit etmek için Skewness, Kurtosis değerleri ve Levene Test sonuçları incelenmiştir. Verilerin normal dağılım göstermediği tespit edildikten sonra istatistik analiz yöntemlerinden; yüzde, frekans, aritmetik ortalama, Mann-Whitney U, Kruskall Wallis-H, ANOVA ve Pearson Korelasyon Testi Testi gerçekleştirilmiştir. Bulgular sonucunda katılımcıların, cinsiyet, düzenli spor yapma durumu, internete bağlanma araçları internette bağlı kalma süreleri(gün-saat) ve interneti kullanım amaçları değişkenleri açısından İnternet bağımlılığı ölçeğinde, Duyguları ifade etme ve İBÖ istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. İBÖ ile Duyguları ifade etme arasında istatistiksel olarak pozitif yönde ve orta düzeyde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca İnternet bağımlılığı ile İBÖ arasında istatistiksel olarak negatif yönde ve düşük düzeyde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak, İnternet bağımlılığı puanı yüksek olan bireylerde iletişim becerileri puanın düşük olduğu tespit edilirken iletişim becerileri puanı yüksek olan bireylerde internet bağımlılığı puanının düşük olduğu tespit edilmiştir. Duyguları ifade etme puanı yüksek olan bireylerin de iletişim becerileri puanlarının yüksek olduğu ve kadın katılımcıların daha yüksek puana sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between internet addiction, communication skills and expressing emotions of university students during the social isolation process and to compare them in terms of various demographic variables. The population of the research consists of students who continue their education in Manisa Celal Bayar University, Faculty of Sport Sciences. The sample group consists of a total of 443 volunteers, 279 women and 164 men, who were selected by the convenience sampling method among the students.“Internet Addiction Scale”,“Expressing Emotions Scale”and“Communication Skills Scale”, including the personal information form developed by the researcher, were applied to the participants. In order to determine the distribution of the obtained data, Skewness, Kurtosis values and Levene Test results were examined. After it was determined that the data did not show normal distribution, statistical analysis methods; percentage, frequency, arithmetic mean, Mann-Whitney U, Kruskall Wallis-H, ANOVA and Pearson Correlation Test were performed.As a result of the findings, a statistically significant difference was found in the Internet addiction scale, expressing emotions and İBÖ in terms of the variables of the participants' gender, regular sports status, internet connection tools, duration of being connected to the internet (day-time) and internet use purposes. A statistically positive and moderately significant difference was found between İBÖ and Expressing Emotions.In addition, a statistically negative and low-level significant difference was found between Internet addiction and İBÖ. As a result, individuals with high Internet addiction scores were found to have low communication skills, while individuals with high communication skills scores had low Internet addiction scores. It has been determined that individuals with a high score for expressing emotions also have high communication skills scores and women participants have higher scores.