2002'den günümüze devletin dönüşümünde adalet yönetimi
Justice administration in the transformation of the state since 2002
- Tez No: 729472
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖVGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
1929 Dünya Ekonomik Buhranıyla birlikte liberalizmin ekonomik krizlere karşı, özellikle II. Dünya Savaşından sonra olmak üzere, oluşturduğu yönetsel yapı ve işleyiş, 1980 dönem sonrası uygulama alanı bulan yeni sağ anlayışla birlikte farklı bir biçime dönüşmüştür. Bu dönüşümün özelliği, ekonomik serbestleşme sürecinin yanısıra devletin her alanda reforma tabi tutulması olarak ifade edilen yönetimde serbestleşme aşamasının birlikte yaşanmasıdır. Bu tezde, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidara geldiği 2002 sonrası dönemde, mevcut sürecin adalet yönetiminde uygulama alanı bulduğu iddia edilmektedir. Bu dönemde bir kamu hizmeti olan adalet hizmetindeki reformlarla adalet yönetimi piyasa koşulları etrafında yeniden yapılandırıldığı ileri sürülmektedir. Tezin sorgulayacağı varsayım, adalet yönetiminde yeniden yapılandırma sürecinin yeni sağ anlayışla uyumlu olduğu ve reformun taşıyıcısının uluslararası örgütler olduğu yönündedir. Kapitalizmin sermaye birikimi sürecine hizmet eden uluslararası örgütlerin adalet yönetiminin örgütlenmesinde, işleyişinde ve niteliğinde köklü dönüşümlerin yapılması öneri ve istekleri reformların yönünü belirlemektedir. Adalet yönetiminde mevcut reformların kısmi düzenlemelerden ziyade köklü, bütüncül değişikliklerle devleti dönüştürdüğü tezi, 2002 sonrası dönemde adalet yönetimi alanında var olan dönüşümün önceki dönemlerden büyük bir kopuş niteliği taşıdığını ortaya koymaktadır. Bu çerçevede uzlaştırma ve arabuluculuk gibi yeni kurumların adalet yönetiminde yönetimdeki yerleri analiz edilecektir. Tezin diğer bir varsayımı da reformların adalet sistemini siyasi anlamda merkezileştirdiğidir.
Özet (Çeviri)
With World Economic Depression of 1929, especially the 2nd World War, the administrative structure and its operation established by liberalism against economic crises, has transformed into a different form with the rise of new right after 1980 period. The peculiarity of this transformation is that the economic liberalization process has been experienced together with that in administration, which is expressed as the reform of the state in all areas. In this thesis, it is claimed that this process has found application in justice administration in the post-2002 period when the Justice and Development Party came to power. In this period, it is claimed that with the reforms in justice service being a public service, justice administration was restructured around market conditions. The assumption that the thesis will question is that the restructuring process in justice administration is compatible with neoliberal policies and that international organizations are the carriers of the reforms. The suggestions and demands of the international organizations serving the capital accumulation process determine the direction of the reforms through the organization, functioning and quality of justice administration. The thesis arguing that current reforms in justice administration transformed the state with radical changes rather than partial regulations reveals that the transformation in the field of justice administration in the post-2002 period was a great break from the previous periods. In this framework, the state of new institutions such as conciliation and mediation in administration of justice will be analyzed. Another assumption of the thesis is that reforms centralize the justice system politically.