Sağlıklı beslenme tutumu ile depresyona yatkınlık ilişkisi
  1. Tez No: 790452
  2. Yazar: ARDA UNUTMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada Bağcılar Eğitim Araştırma Hastanesi Güneşli Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18-65 yaş aralığındaki bireylerin sağlıklı beslenme tutumu ile depresyona olan yatkınlıkları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmanın örneklemi 01.07.2022–31.07.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği kliniğine bağlı Güneşli Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 338 hastadan oluşmaktadır. Çalışmada,“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ)”ve“Birinci Basamak için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”hastalara uygulanmıştır. Bulgular: Hastaların %40,5'inin (n=137) erkek, %59,5'inin (n=201) kadın olduğu belirlendi. Hastaların SBİTÖ puanı ortanca değeri 76 (minimum:40-maksimum:103) idi. Toplam SBİTÖ puanına göre; hastaların sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum seviyesinin yüksek olduğu bulundu. Hastaların %14,2'sinin (n=48) orta, %62,4'ünün (n=211) yüksek ve %23,4'ünün (n=79) ise ideal seviyede sağlıklı beslenmeye ilişkin tutuma sahip olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aims: The purpose of this study; The aim of this study is to investigate the relationship between healthy eating attitudes and susceptibility to depression in individuals between the ages of 18-65 who applied to the Güneşli Education Family Health Center of Bağcılar Training and Research Hospital. Materials and Methods: The sample of the study consists of 338 participants who applied to Güneşli Eğitim Family Health Center affiliated to Health Sciences University Istanbul Bağcılar Health Application and Research Center Family Medicine Clinic between 01.07.2022 and 31.07.2022. In the study,“Sociodemographic Information Form”,“Attitude Towards Healthy Eating Scale (SBIAS)”and“Beck Depression Inventory for Primary Care (BDI-PC)”were applied to the patients. Results: It was determined that 40.5% (n=137) of the individuals were male and 59.5% (n=201) were female. The median SBIAS score of the patients was 76 (minimum:40, maximum:103). According to the total SBIAS score; It was found that the level of attitude towards healthy eating of the patients was high. It was found that 14.2% (n=48) of the patients had a moderate, 62.4% (n=211) high and 23.4% (n=79) ideal healthy eating attitude.