Multipl skleroz hastalığında kan - beyin bariyerinin öneminin medikal illüstrasyon teknikleri ile görselleştirilmesi
Visualization of the importance of blood - brain barrier in multiple sclerosis with medical illustration techniques
  1. Tez No: 729645
  2. Yazar: ÖZLEM KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TERZİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM AYVAZ TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Resimleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Medikal illüstrasyon tıp ile ilgili her türlü bilginin anlaşılır olması için önemli bir disiplindir. Tıp literatürüne katılan yeni bilgilerin görselleştirilerek doğru bir şekilde aktarılması hem tıp eğitimi hem de yeni gelişmeler için yol gösterici olacaktır. Literatürüne yeni bilgiler ekleyen nörolojik hastalıklardan biri olan multipl skleroz; santral sinir sisteminin inflamasyon, demiyelinizasyon, aksonal kayıp ve gliozis ile karakterize inflamatuvar-demiyelinizan bir hastalığıdır. Hastalık patogenezinin ön görüldüğünden çok daha komplike olduğu bilinmektedir. Etiyolojisi henüz tam bilinmemesine rağmen hastalığın patogenezinde immün sistem önemli bir rol oynamaktadır. Bu durumda beynin normal yapı ve fonksiyonlarını sağlayan inflamatuvar reaksiyonunu sınırlayan kontrol mekanizmaları önem taşımaktadır. Bu mekanizmalardan biride kan - beyin bariyeridir. Bu tezin amacı multipl skleroz hastalığında kan - beyin bariyerinin öneminin görsel tekniklerden yararlanılarak anlatmak ve immünpatogenezin daha kolay anlaşılmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Medical illustration is an important discipline to make all kinds of medical information understandable. It will be a guide for both medical education and new developments in the visualization and correct transfer of new information participating in the medical literature. Multiple sclerosis, one of the neurological diseases that adds new information to its literature; It is an inflammatory-demyelinating disease of the central nervous system characterized by inflammation, demyelination, axonal loss and gliosis. It is known that disease pathogenesis is much more complicated than predicted. The immune system plays an important role in the pathogenesis of the disease, although its etiology is not yet fully known. In this case, control mechanisms that limit the inflammatory reaction that provides the normal structure and functions of the brain are important. One of these mechanisms is the blood - brain barrier. The aim of this thesis is to explain the importance of blood-brain barrier in multiple sclerosis disease by using visual techniques and to provide an easier understanding of immunopathogenesis.