Şanlıurfa yöresi inflamatuvar bağırsak hastalıklarında anemi sıklığı ve tipleri
Prevalance and types of anemia in i̇nflammatory bowel diseases in Şanliurfa region
- Tez No: 729663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY KOÇAKOĞLU, PROF. DR. AHMET UYANIKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Anemi, inflamatuvar bağırsak hastalıklarında hastalığın klinik seyrini olumsuz etkileyen, hastaneye yatış oranlarını arttıran ve hastaların yaşam kalitelerini bozan yaygın bir hematolojik komplikasyondur. Anemi etiyolojisi multifaktöriyel olmakla birlikte demir eksikliği anemisi ve kronik hastalık anemisi; inflamatuvar bağırsak hastalıklarında en sık görülen anemi tipleridir. Bu çalışmanın amacı Şanlıurfa yöresinde inflamatuvar bağırsak hastalığı tanılı hastalarda anemi sıklığının, tiplerinin ve ilişkili faktörlerin araştırılmasıdır. Çalışmadan elde edilen verilerin bu grup hastalarda sağlığın iyileştirilmesi yönünde ileri çalışmalara ve planlamalara katkı sunması hedeflenmektedir. Yöntem: Retrospektif, kesitsel nitelikteki bu çalışmada Ocak 2011- Haziran 2021 yılları arasında Harran Üniversitesi Hastanesi Gastoenteroloji Polikliniği'ne ayaktan başvuran ve yatırılarak takip edilen inflamatuvar bağırsak hastalığı tanılı hastalar araştırılmıştır. Araştırma verileri; hastaların sosyodemografik ve klinik özellikleriyle, laboratuvar değerlerine yönelik araştırmacılar tarafından oluşturan veri değerlendirme formu ile elde edildi. Hastalara ait arşiv dosya verilerinde Crohn hastalığı ve ülseratif kolit tanısı almış olan hastalar iki ayrı grupta sınıflandırıldı. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre anemi kriterleri esas alınarak erkeklerde hemoglobin 13 g/dL'nin, kadınlarda 12 g/dL'nin altında olanlar anemik kabul edildi ve buna göre anemiler; demir eksikliği anemisi, kronik hastalık anemisi, mixt tip anemi (demir eksikliği anemisi + kronik hastalık anemisi) ve diğer anemiler olarak dört gruba ayrıldı. İstatistiksel analizler için IBM SPSS.22 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Anemia is a common hematological complication in inflammatory bowel diseases that adversely affects the clinical course of the disease, increases hospitalization rates and impairs patients quality of life. Although anemia etiology is multifactorial, iron deficiency anemia and chronic disease anemia are the most common types of anemia in inflammatory bowel diseases. The aim of this study is to investigate the frequency, types and related factors of anemia in patients diagnosed with inflammatory bowel disease in Şanlıurfa region. It is aimed that the data obtained from the study will contribute to further studies and plans to improve health in this group of patients Method: In this retrospective, cross-sectional study, patients with a diagnosis of inflammatory bowel disease who were admitted to the Harran University Hospital Gastoenterology Clinic outpatient and followed up between January 2011 and June 2021 were investigated. research data were obtained with the data evaluation form created by the researchers for the sociodemographic and clinical characteristics of the patients and their laboratory values. Patients diagnosed with Crohn's disease and ulcerative colitis in archive file data were divided into two separate groups. As recommended by the World Health Organization criteria, those with hemoglobin below 13 g/dL in men and below 12 g/dL in women were considered anemic and accordingly anemias; It was divided into four groups as ıron deficiency anemia, chronic disease anemia, mixed type anemia (iron deficiency anemia + chronic disease anemia) and other anemia. IBM SPSS.22 program was used for statistical analysis. P value of