Çocuklarda dalak travmalarının yönetimi
Management of pediatric splenic trauma
- Tez No: 729666
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL BASUGUY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Ocak 2010-Aralık 2019 arasında dalak travması nedeniyle takip ettiğimiz hastaları geriye dönük olarak tarayarak hastaların yönetimini ve tedavi süreçlerini ortaya koymayı, nonoperatif tedavi yönetimini tartışmayı, deneyimlerimizi paylaşmayı amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvuran 244 dalak yaralanmalı hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaşı ve cinsiyeti kaydedildi. Yaralanmanın sebebi, yaralanma evresi, ek hastalık, kan transfüzyonu, yatış süresi, eşlik eden diğer organ yaralanmalarına bakıldı. Tansiyon, HCT , Hb , PLT, NEU , LYM, laktat, NEU/LYM oranı, PLT/LYM oranına bakıldı. GKS evresi, idrar çıkışı, mortalite, morbidite, yapılan radyolojik tetkikler ve tedavi yönetimi değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics Versiyon 18.0 programı kullanıldı. Bulgular: Acil servise başvuran ve çocuk cerrahisine danışılan travmalı hastaların %22'sinin dalak yaralanması olduğu görüldü. Dalak yaralanması nedeni olarak ilk sırada %60 ile düşme görülürken, travma nedeniyle en sık başvurunun trafik kazaları olduğu görüldü. Hastaların %43'ü okul çocukluğu döneminde idi. Hastaların %90'ı evre 1-2-3 dalak yaralanmasına sahipti. Ortalama başvuru yaşı 7,90 , ortalama Hematokrit 32, ortalama hemoglobin 10,90 idi. Hastaların %29'una transfüzyon yapılmıştı. Hastaların %45,9'unun ek yaralanması vardı ve en sık yaralanan organ akciğerdi. Ortalama yatış süresi 6,03 gündü. 5 hastada mortalite, 5 hastada morbidite saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Here, we aim to reveal the management and treatment processes of the patients, to discuss the non-operative treatment management, and to present our experiences by retrospectively scanning the patients we followed up for spleen trauma between January 2010 and December 2019. Materials and Methods: 244 patients with spleen injury who applied to Dicle University Faculty of Medicine were included in the study. The age and gender of the patients were recorded. The cause of injury, stage of injury, comorbidity, blood transfusion, length of stay, and accompanying organ injuries were evaluated. Blood pressure, HCT, Hb, PLT, NEU, LYM, lactate, NEU/LYM ratio, PLT/LYM ratio were measured. GCS stage, urine output, mortality, morbidity, radiological examinations and treatment management were evaluated. IBM SPSS Statistics Version 18.0 program was used for statistical analysis of the data. Results: Spleen injury was present in 22% of trauma patients who presented to the emergency department and were consulted with pediatric surgery. While falling was the first cause of spleen injury with 60%, it was seen that the most common application due to trauma was traffic accidents. 43% of the patients were in school childhood. 90% of the patients had stage 1-2-3 spleen injury. The mean age at presentation was 7.90, the mean hematocrit was 32, and the mean hemoglobin was 10.90. Transfusion was given to 29% of the patients. 45.9% of the patients had additional injuries and the most frequently injured organ was the lung. The mean hospital stay was 6.03 days. Mortality was seen in 5 patients and morbidity in 5 patients. There was a statistically highly significant correlation between blood pressure and urine output and mortality.