Çocuk yoğun bakım ünitesinde pediatrik hastalarda kateter ilişkili kan akımı enfeksiyonları ve enfeksiyonu etkileyen faktörler
Central line-associated blood stream infections and affecting factors in pediatric intensive care unit
- Tez No: 729667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BAYTURAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ZENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmamızda hastanemiz ÇYBÜ'deki KİKDE hızı ve oranının hesaplanması, en sık görülen mikroorganizmaların ve direnç oranlarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca KİKDE gelişimini etkileyen faktörlerin belirlenmesi de çalışmanın bir diğer amacıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Eylül 2017- Aralık 2021 tarihleri arasında hastanemiz ÇYBÜ'de yatmış SVK'si bulunan tüm hastalar dahil edildi. Verileri eksik olan, SVK yerleştirildikten sonra 48 saat içinde taburcu olan veya eksitus olan hastalar çalışmadan çıkarıldı. Hastaların geriye dönük olarak demografik özellikleri, klinik bilgileri, yerleştirilen SVK özellikleri, SVK'den aınan kan kültürü sonuçları, üreyen etkenler ve direnç oranları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya toplamda 157 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen 157 hastaya 176 SVK yerleştirildi. Toplam 176 kateterin %27.7'inde KİKDE, %12.5'inde kolonizasyon, %5'inde kontaminasyon saptandı. Bin SVK gününe düşen KİKDE hızı 15.8 hesaplandı. Toplam 49 KİKDE atağının %8.5'inde Gram pozitif, %54.2'sinde Gram negatif, %37.3'ünde fungal etkenler saptandı. En sık görülen etken Klebsiella spp. idi. Klebsiella türlerinin %70'i MDR mikroorganizmalardı. Hastaların YBÜ yatış sürelerinde artış (p=0.000), SVK kalış sürelerinde uzama (p=0.000) KİKDE gelişimi açısından anlamlı bulundu. Hastaların kan ürünü alması (p=0.008), TPN uygulaması (p=0.004), immunsupresif durumlar (p=0.006), gastrostomisi bulunan hastalar (p=0.025) ve kontinü sedasyon alan hastalar (p=0.002) da KİKDE gelişiminin artışı ile ilişkili bulundu. Malignitesi olan hastalar (p=0.047) ve TPN uygulanan hastalar (p=0.015) ise fungal KİKDE gelişimi açısından anlamlı bulundu. Sonuç: Çalışmamızda KİKDE hızı 1000 SVK gününde 15.8 hesaplanmış olup bu değer literatüre göre yüksek olması uzun süreli hastanede yatış ve kateterlerin uzun süreli kullanımı ile ilişkilidir. Gastrostomi bulunması ve TPN alma, enfeksiyon gelişimi ile ilgili bağımsız değişken olarak bulunmuştur. Gram negatif etkenler en sık görülen KİKDE etkeni olup, MDR'lar ön planda bulundu. Fungal etkenler ve Gram negatif etkenler de literatüre göre daha yüksek sıklıkta bulunmuştur. Fungal enfeksiyonlarda bağımsız değişken TPN kullanımı olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to investigate the rate of CLABSI in PICU, and to determine the most common microorganisms and their resistance rates. In addition, determining the risk factors of CLABSI is another aim of the study. Methods: All patients with CVC who were hospitalized in the PICU of our hospital between September 2017 and December 2021 were included in the study. Patients with missing data, who were discharged within 48 hours after CVC placement, or who died were excluded from the study. Demographic characteristics, clinical information, placed CVC features, blood culture results from CVC, microorganisms and resistance rates of the patients were recorded retrospectively. Results: A total of 157 patients were included in the study. 176 CVCs were placed in 157 patients. Of a total of 176 catheters, 27.7% of the catheters were found to be CLABSI, 12.5% colonization, and 5% contamination. The CLABSI rate in PICU was 15.8 per 1000 CVC days. Of all the isolates, 8.5% were Gram positive, 54.2% were Gram-negative and 37.3% were fungal. The most frequent microorganism was Klebsiella spp. and 70% of Klebsiella species were MDR microorganisms. Patients with longer ICU length of stay (p=0.000) and longer duration of CVC stay (p=0.000) were found to be more likely to have CLABSI. Patients receiving blood products (p=0.008), TPN administration (p=0.004), immunosuppressive states (p=0.006), patients with gastrostomy (p=0.025) and patients receiving continuous sedation (p=0.002) were also associated with increased risk of CLABSI. Patients with malignancy (p=0.047) and TPN treatment (p=0.015) were found to be higher risk of fungal CLABSI. Conclusions: In our study, the CLABSI rate was found as 15.8 per 1000 CVC days, and this value is higher than the literature. It was associated with long-term hospitalization and long-term use of CVCs. Presence of gastrostomy and receiving TPN were found to be independent variables related to the development of infection. Gram-negative agents were the most common cause of CLABSI and MDR microorganisms were prominent. Fungal agents and Gram-negative agents were also found at higher frequencies compared to the literature. The independent variable in fungal infections was the use of TPN.