Çene kemiklerinde görülen periosteal reaksiyonların radyolojik ve histopatolojik özellikleri
Radiological and histopathological features of the periosteal reactions in the jaws.
- Tez No: 729678
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Periosteal reaksiyonlar (PR), periosteum altında oluşan yeni bir kemik yapısıdır. PR'nin, periosteumun korteksten sıyrılmasından sonra ortaya çıktığı düşünülmektedir. PR sonucu oluşan kemik, kemik hastalıklarının temel radyolojik özelliklerinden biridir. PR paterninin, agresif lezyonları nispeten daha az agresif olan lezyonlardan, maligniteyi benign lezyonlardan ayırmada faydalı olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte PR'lerin çenelerdeki yapısal paterni hakkında çok az rapor vardır. Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda 25 Aralık 2015 – 31 Mayıs 2018 tarihleri arasında elde edilen KIBT görüntüleri incelenmiştir. PR(+) ve PR(-) olgular listelenerek bu gruplara ait histopatolojik tetkikler rapor sistemi ve lamlar değerlendirilerek belirlenmiştir. Değerlendirme sonucunda PR varlığı ile histopatolojik tanı arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığı araşıtırılmıştır. Çalışma sonucunda histopatolojik tanılar arasında, PR paterni açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmakla birlikte PR'nin tek başına tanı konulmasında yeterli olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The objective of this study is to evaluate the relationship between the radiological features of periosteal reactions (PR) and histopathological features of the lesions. Methods: A total of 4605 CBCT images were evaluated and they were classified according to their radiological differential diagnosis. Images with pathologies were listed according to their histopathological examinations as cystic lesions, benign tumours, malignant tumours, fibro-osseous lesions and osteonecrosis while images without pathologies were listed as traumas and others. All groups were reclassified as with or without the presence of detected PR. Results: Pathologies and traumas were detected in 1801 of 4605 patients. There were 3 PR in 1140 cystic lesions, 4 PR in 102 benign tumours, 16 PR in 43 malignant tumours, 67 PR in 156 osteonecrosis/osteomyelitis cases and 3 PR in 262 trauma cases. As a result of the chi-square test between groups, there was a significant relationship between histopathologic diagnoses and periosteal reaction patterns (p=0.000). Conclusions: Although there is a significant overlap between the patterns of PRs, PRs can be used to narrow the possibilities in the differential diagnosis. However, PRs alone are not sufficient variables for differential diagnosis in the absence of cortical bone destruction, localization, clinical and systemic findings.