Anne sütü bırakma nedenlerinin belirlenmesi
Determining the factors WHY mothers cease breastfeeding
- Tez No: 729857
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KARABAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Anne sütü ve emzirmenin hem anne hem de bebek için pek çok faydası kanıtlanmış olmasına rağmen, emzirme süreleri önerilerin oldukça altındadır. Bu çalışma; emzirmeyi etkileyen faktörleri ve annelerin emzirmeyi hangi sebeplerden dolayı bıraktığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde çocuk polikliniğine başvuran emzirmeyi bırakmış 191 anneye yüz yüze anket formu uygulanmış, verilerin analizinde SPSS 24.0 istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Çalışmada bebeklerin %25,9'u sadece ilk altı ayda tek başına anne sütü ile beslenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although many benefits of breast milk and breastfeeding have been proven for both mother and baby, breastfeeding durations are well below the recommendations. This study was conducted to determine the factors affecting breastfeeding and the reasons why mothers stopped breastfeeding. In thisstudy, a face-to-face questionnaire was applied to 191 mothers who stopped breastfeeding and applied to the pediatric outpatient clinic of Medipol Mega University Hospital. SPSS 24.0 statistical package program was used in the analysis of the data. 25.9% of all the infants in this study were exclusively breastfed in the first six months.